W opolskiej katedrze wspominano tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
- Chcemy otoczyć dzisiaj w tej Mszy św. przede wszystkim modlitwą ofiary tej katastrofy, ale i ich bliskich. Chcemy wypraszać im pociechę, a dla ofiar wieniec sprawiedliwości w domu Ojca Niebieskiego - mówił bp Rudolf Pierskała, wspominając siódmą już rocznicę katastrofy lotniczej, w której zginęli prezydent RP Lech Kaczyński i 95 osób towarzyszących mu w drodze do Katynia. Prócz prezydenta biskup wymienił Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, generałów, biskupa polowego Wojska Polskiego, duchownych, parlamentarzystów, członków organizacji społecznych i rodzin katyńskich oraz osoby towarzyszące.
Celebransi i wierni polecali dusze tragicznie zmarłych Bogu, a ich bliskich opiece Matki Bożej Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Msza św. w katedrze opolskiej w ich intencji, która odbyła się w poniedziałkowe popołudnie 10 kwietnia, była częścią uroczystości upamiętniających to dramatyczne wydarzenie.
Biskup tłumaczył, że wieniec ten jest symbolem zwycięstwa, nagrody, ale też znakiem łączności, wspólnoty, jedności. Dlatego dekoruje się nim skronie zwycięzców, ale i groby zmarłych, by wyrazić pamięć, szacunek i miłość.
- Dla ofiar katastrofy smoleńskiej, jak i dla ofiar Katynia, żołnierzy zamordowanych tam 70 lat wcześniej „Bóg, honor, Ojczyzna” to były najwyższe wartości, dla nich oddali życie. To bieg po wielką nagrodę. W tych zawodach zwycięża ten, kto kocha Boga ponad wszystko, a bliźniego swego jak siebie samego. Nagrodą jest wieniec sprawiedliwości od samego Jezusa, niebo – tłumaczył biskup Pierskała, polecając ich Bogu i opiece Matki Bożej.
Po Eucharystii uczestnicy przeszli w asyście wojskowej i pocztów sztandarowych ulicami miasta przed pomnik Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia na placu Wolności, gdzie zaplanowano oficjalne uroczystości: Apel Pamięci, salwę honorową, wystąpienia, kwiaty i znicze.
Wcześniej , w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, po wręczeniu osobom zasłużonym odznaczeń państwowych odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, a jego imię otrzymała też Sala Herbowa OUW.
Na Mszy św. obecne były liczne delegacje i poczty sztandarowe Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość