Nowy numer 41/2019 Archiwum

Etyka i prawo

Etyka jest uporządkowanym zbiorem zasad, reguł, motywów odnoszących się do najważniejszej granicy przebiegającej przez ludzki świat – granicy między dobrem a złem.

Część tych zasad jest tak ważna z punktu widzenia społecznego, że od najdawniejszych czasów zyskała rangę nakazów (bądź zakazów) obwarowanych sankcjami czasem bardzo surowymi. I to jest prawo – już nie tylko etyczne, ale jurydyczne, poddane kontroli społeczeństwa i państwa. Czy nie wystarczy etyka? Doświadczenie wieków uczy, że nie. Ale etyka musi być podłożem, z którego wyrasta prawo. Jeśli tak nie jest, społeczeństwo (państwo) zamienia się z czasem w tyranię zła. Po drugie – system prawny ma wpływ na oceny i postawy etyczne. Taki jest zresztą jeden z celów stanowienia prawa – wychowywanie członków społeczeństwa. I tu czyha niebezpieczeństwo. Prawo może być zbyt surowe, restrykcyjne. Nie spełnia wtedy dobrze roli wychowawczej. Może być na odwrót, ale zbyt luźne normy prawa tę rolę spełniają w jeszcze mniejszym stopniu. O idealne wyważenie obu trendów jest bardzo trudno. Tym bardziej że na kształt prawa wpływa polityka – kiedyś monarchiczna, dziś demokratyczna. Bardzo trudno jest zatem zbalansować prawo i etykę. A trzeba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL