Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Modlitwa za ofiary wojny i prześladowań

Bp Andrzej Czaja: W walce ze złem nie poradzimy sobie bez Boga.

Wieczorna Msza św. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu była sprawowana za ofiary wojny w Syrii i innych zakątkach świata, o łaskę zdrowia dla nich i pocieszenie. Była też sprawowana za tych, którzy odrzucili światło Chrystusa, o nawrócenie dla nich.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Czaja, który w homilii przypomniał, że w Syrii na skutek wojny ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci, potrzebuje pomocy humanitarnej. - To wielki dramat, wielka tragedia, a pokój kruchy - mówił biskup opolski.

- Zawiść, gniew, nienawiść, pycha, chciwość, rządza pieniądza sieją ogromne spustoszenie. Na ziemi toczy się walka zła z dobrem. Cóż możemy począć? - mówił w homilii. Wyjaśniał, że tak jak 100 lat temu Matka Boża w Fatimie prosiła o modlitwę o pokój, tak i dziś trzeba się modlić o pokój. - W walce ze złem nie poradzimy sobie bez Boga, dlatego proszę o jak najwięcej modlitwy o pokój. Nie okazjonalnie, ale co dnia - zaznaczał bp Czaja.

Tłumaczył, że trzeba się modlić zarówno za prześladowanych, jak i za prześladowców. Dla tych drugich o łaskę opamiętania.

Ale nie tylko do modlitwy biskup zachęcał i nie tylko o modlitwę prosił. - W swoim życiu zło dobrem zwyciężaj, cierpliwie, wytrwale. Jest w wielu zakątkach świata bardzo ciemno, ale jest też ciemno w wielu rodzinach, parafiach. Są też zakamarki naszych serc, w których jest ciemno - mówił bp Czaja. Porównał życie Ewangelią, odbijanie światła Chrystusa, do bycia jak księżyc, który odbija światło słoneczne i rozświetla mroki nocy.

- W codzienności musi być solidna praca nad sobą, która będzie w naszym życiu zwyciężaniem zła dobrem - podkreślał.

Po Mszy św. w auli seminaryjnej odbył się koncert charytatywny na rzecz dzieci z syryjskiego Aleppo.

Czytaj o koncercie:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama