Uroczystości fatimskie w kaplicy w Raciborzu-Oborze.
- Setna rocznica objawień fatimskich gromadzi nas, aby odpowiadać na wezwanie, do którego wzywa Maryja, Matka Boża, która prosi o nawrócenie, pokutę, o przemianę serca - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. w sobotę 13 maja w kaplicy Matki Bożej Anielskiej na raciborskim osiedlu Obora o. Makary Lita OFM, wikariusz parafii św. Paschalisa, do której należy ta kaplica.
Jest ona ulubionym miejscem modlitwy nie tylko mieszkańców zacisznego osiedla domów jednorodzinnych, ale również raciborskiego środowiska motocyklowego.
Dlatego ta uroczystość w 100. rocznicę objawień w Fatimie zaczęła się przejazdem kolumny kilkudziesięciu motocyklistów z centrum Raciborza do kaplicy w Oborze. Tam rozpoczęto od Mszy św., której przewodniczył o. Makary, a koncelebrował ks. dziekan Adrian Bombelek, proboszcz parafii św. Mikołaja w Raciborzu i kapelan motocyklistów.
- Czas stulecia objawień fatimskich niech będzie i dla nas mobilizacją, byśmy różaniec fatimski odmawiali nie tylko przez 6 miesięcy, każdego trzynastego dnia miesiąca, ale byśmy odmawiali go niemal każdego dnia, chociaż jedną małą dziesiątkę. Byśmy spróbowali go odmawiać w rodzinie, z naszymi bliskimi. Wybłagać Niepokalane Serce Maryi o nawrócenie grzeszników. Ta modlitwa z wiarą polecana ma naprawdę moc przemieniać ten świat - powiedział w kazaniu ks. Adrian Bombelek, przypominając historię pastuszków Hiacynty i Franciszka dzisiaj ogłoszonych w Fatimie przez papieża Franciszka świętymi.
Pod koniec Mszy św. ks. Bombelek poświęcił różańce i figurę Matki Bożej z Fatimy podarowaną przez środowisko motocyklistów.
- Chcieliśmy mieszkańcom osiedla Obory, tamtejszym różom różańcowym, w ten sposób podziękować. Bo oni zawsze wspomagają nasze akcje, pomagają, pieką ciasta, gotują kawę etc. Jak potrzebujemy ludzi do charytatywnego działania, to Obora zawsze od razu staje na baczność i działa. Dlatego dajemy im w prezencie-podziękowaniu figurę Matki Boskiej Fatimskiej - powiedział Andrzej Złoczowski, lider motocyklistów, fotograf i nadzwyczajny szafarz Komunii św. z Raciborza.
Po Mszy św. zebrani odmówili różaniec w pięciu językach (polskim, słowackim, angielskim, hiszpańskim i niemieckim).
Mszy św. przewodniczył o. Makary Lita OFM Andrzej Kerner /Foto Gość