W konkursach religijnych wzięło udział ponad 4500 uczniów. 170 z nich zostało laureatami.
W drugiej kolejności nagrody odebrały laureatki Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla ZSS: Andrea Kozioł i Wiktoria Szczepanek, a także zwycięzcy Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej „Żak” i „Gimnazjalista”. W konkursie dla szkół podstawowych 43 laureatów, wśród gimnazjalistów - 39.
- Do udziału w konkursie zachęcała mnie siostra katechetka, ale zachęcali mnie też rodzice. Brałam już udział w ubiegłym roku - mówi Julia Świerc z PSP w Luboszycach, która zajęła 3. miejsce. W tym roku uczniowie zmierzyli się Dziejami Apostolskimi. - Tę księgę czytałam najpierw po kawałku, potem znów od nowa w całości. Wciąż i wciąż powtarzałam sobie różne informacje. Niektóre pytania na konkursie były trudne, dużo się stresowałam - opowiada laureatka.
Katechetką Julii jest s. Consolata Ratuszny. Nauczycielka, przygotowując swoich uczniów do udziału w konkursie, ułożyła ponad 600 pytań z odpowiedziami, które pomagały dzieciom zapamiętać rozmaite szczegóły. - Od października uczyliśmy się do konkursu, na okrągło, po troszeczkę. Spotkania odbywały się w szkole. Przed konkursem dziewczyny przychodziły wcześniej, żeby wspólnie powtórzyć materiał - opowiada s. Consolata.
Julia Świerc z katechetką s. Consalatą Ratuszny Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Gimnazjaliści oprócz Dziejów Apostolskich czytali Listy św. Pawła. - W konkursach wiedzy religijnej biorę udział od VI klasy szkoły podstawowej. Lubię atmosferę tych konkursów, lubię pogłębiać wiedzę biblijną, a przede wszystkim lubię poznawać historie zapisane na kartach Pisma Świętego - opowiada Piotr Glegoła z PG w Kolonowskiem, który zdobył 1. miejsce ex aequo z Zofią Sową z gimnazjum w Dębskiej Kuźni. - Po raz pierwszy przeczytałem w całości Dzieje Apostolskie. Dzięki temu dowiedziałem się, co działo się we wspólnocie Kościoła po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa. Natomiast listy były trudną lekturą. Bardzo pomagała mi katechetka, s. Juranda Tokarska - mówi Piotr. Przyznaje, że udział w konkursie był dla niego ogromną radością, a zdobyta wiedza przyda mu się w życiu. Zainspirował się odwagą i nieugiętością św. Pawła, który zaniósł Ewangelię do pogan.
Na koniec rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Orędzie Matki Bożej z Fatimy ciągle aktualne: 1917-2017”. Jurorką była dr Halina Fleger, zajmująca się rysunkiem, grafiką, kolażem i malarstwem, która jest autorką plakatów artystycznych, wydawnictw teatralnych i scenografii.
Wydział Katechetyczny przeprowadził też kolejną edycję Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, której zwycięzcy nagrody odebrali we wcześniejszym terminie.
- Najlepszym nauczycielem jest Pan Jezus, a jego uczniami są apostołowie. Taka relacja uczeń - mistrz jest ważna również w szkole - mówił bp Rudolf Pierskała, opowiadając o metodzie, jaką stosuje Pan Jezus, sięgając po słowo, obraz i gest. - Uczmy się od Niego – zachęcał bp Pierskała.
Podczas gali zagrał zespół kleryków z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.