W konkursach religijnych wzięło udział ponad 4500 uczniów. 170 z nich zostało laureatami.
Ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego opolskiej kurii, uroczystą galę rozpoczął od krótkiej bajki o różowej krainie za siedmioma różowymi górami, za siedmioma różowymi morzami i lasami. - W tej krainie był jeden cudownie różowy dom, który wszystko miał w kolorze różu - dach, komin... I w środku w tym domu dosłownie wszystko było w kolorze różowym, również lustro. W środku na jednym z przeróżowych krzeseł siedział sobie całkiem zielony krasnoludek. I co jakiś czas, patrząc w lustro, powtarzał sobie: „Ja to chyba jestem z całkiem innej bajki” - opowiadał ks. Kostorz.
- Myślę, że dzisiaj spotykam tutaj właśnie takich zielonych krasnoludków. Wokół wszystko jest różowe, wszyscy są tacy sami, a wy jesteście inni, bo wy chcecie czegoś więcej - zwrócił się do obecnych na gali laureatów konkursów religijnych. - Jesteście ludźmi z pasją, robicie coś więcej, staracie się, uczycie, przygotowujecie, wykorzystujecie wasze talenty. Dlatego dzisiaj jesteście na finale finałów. Chcę życzyć wam, abyście potrafili pośród tego różowego świata być całkiem zielonymi krasnoludkami, żebyście zawsze chcieli czegoś więcej - mówił dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Uczniom i uczennicom gratulowali bp Rudolf Pierskała, wiceprezydent Opola Marcin Rol oraz opolski kurator oświaty Michał Siek.
Na gali wpierw podsumowana została Olimpiada Teologii Katolickiej „Orędzie Fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”. W etapie diecezjalnym uczestniczyło 80 uczniów z 18 szkół. Troje najlepszych reprezentowało diecezję na finale ogólnopolskim: Tomasz Kijowski z PLO nr II w Opolu, Żaneta Getter z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie oraz Damian Baron z PLO nr III w Opolu.
Zwycięzcy diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej Anna Kwaśnicka /Foto Gość
- Olimpiada Teologii Katolickiej to taka próba, w której można sprawdzić się, czy rzeczywiście ma się wystarczającą wiedzę. Jest to bardzo przyjemna olimpiada, bo można spokojnie się do niej przygotować na podstawie określonych materiałów: Pisma Świętego, Magisterium Kościoła i teologicznych opracowań - wyjaśnia Damian Baron.
- W ubiegłym roku byłam na finale centralnym olimpiady i bardzo mało mi zabrakło do zdobycia tytułu laureata. Postanowiłam, że w tym roku mi się to uda - opowiada Żaneta Getter, która zdobyła 10. miejsce w Polsce i otrzymała tytuł laureata. Ten sukces otwiera przed nią drzwi na wiele kierunków studiów, którymi jest zainteresowana. - Pytania z każdym kolejnym etapem konkursu są coraz bardziej szczegółowe i wymagają od nas coraz większej wiedzy. A na etapie centralnym trzeba się zmierzyć z najlepszymi z najlepszych - przyznaje Żaneta, ciesząc się osiągniętym sukcesem. To sukces, na który bardzo ciężko zapracowała, ucząc się dniami i nocami.