Nowy numer 32/2020 Archiwum

1300 metrów kwadratowych dachu

Kościół św. Antoniego w Luboszycach przechodzi gruntowne remonty przed zbliżającym się jubileuszem.

Zbliża się 100-lecie świątyni w Luboszycach. Kościół parafialny pw. św. Antoniego w Luboszycach został oddany do użytku w 1920 r., choć sama parafia powstała dopiero cztery lata później. - Upływający czas odcisnął już swe piętno na murach świątyni. Z Radą Parafialną podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac remontowych, by przywrócić budowli pierwotny blask i dobry stan techniczny - mówi ks. Marian Obruśnik, proboszcz parafii w Luboszycach.

Prace zaplanowano na dłuższy czas i kilka etapów. Latem 2016 roku rozpoczął się ważny etap remontu: wymiana poszycia dachowego części głównej dachu i prezbiterium. W sumie trzeba było wymienić około 1 300 m2 dachu.

- Trudność stanowiła dość duża wysokość dachu, jego konstrukcja i koszty. Choć już od jakiegoś czasu parafianie składali swe ofiary na pokrycie wydatków związanych z tym remontem, to i tak całe przedsięwzięcie przekraczało możliwości finansowe parafii - mówi ks. Obruśnik.

Szukając pomocy złożono wniosek o dofinansowanie do gminy Łubniany, na terenie której leżą Luboszyce, ponieważ luboszycki kościół jest wpisany do rejestru zabytków. Nawiązano również współpracę z niemiecką parafią St. Clemens w Rheda-Wiedenbrück, w której pracuje pochodzący z Biadacza (filia Luboszyc) ks. Antoni Klemens. Dzięki tej współpracy otworzyły się nowe możliwości dofinansowania. - Proboszcz niemieckiej parafii, ks. Thomas Hengstebeck, okazał sporo życzliwości i pomocy, szukając możliwości wsparcia naszych wysiłków - zaznacza proboszcz z Luboszyc.

Parafia Rheda-Wiedenbrück zwróciła się do Ministerstwa Kultury i Mediów w Niemczech (BKM) o pomoc finansową na remont dachu kościoła w Luboszycach. Było to możliwe ponieważ kościół w Luboszycach jest częścią dziedzictwa kulturowego, które powstało w dawnych granicach państwa niemieckiego.

Dach kościoła w Luboszycach został już wymieniony – dzięki ofiarności parafian, darczyńców oraz dotacjom z gminy Łubniany oraz rządu Niemiec.

- Coraz bardziej pięknieje nasza świątynia, ciesząc zarówno miejscowych ludzi, jak i odwiedzających ją turystów. Przedsięwzięcia podjęte w 2016 roku nie kończą aktywności remontowej. Na bieżący rok mamy zaplanowane kolejne prace. Cieszymy się jednak z tego, co już udało się zrobić i serdecznie dziękujemy za każde wsparcie remontu kościoła w Luboszycach. Dziękujemy parafianom i anonimowym dobrodziejom, dziękujemy za życzliwość miejscowym władzom gminnym i samorządowym, dziękujemy parafii w Rheda-Wiedenbrück i rządowi Niemiec - podkreśla ks. Marian Obruśnik.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama