Czy festiwal opolski się odbędzie?

Prezydent Opola chce przejąć od TVP rolę organizatora festiwalu. Wstrzymana została budowa scenografii festiwalowej.

- Opole jest gotowe przejąć rolę organizatora Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej - poinformował prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Oświadczenie ma związek z już wręcz lawinową rezygnacją artystów z udziału w tegorocznej edycji imprezy, która ma się odbyć w dniach 9-11 czerwca.

Według informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych, rezygnację z występów złożyło już ok. 30 wykonawców, wśród których są m.in. Kayah, Kasia Nosowska, Maryla Rodowicz, Michał Szpak, Stachursky, Varius Manx.

Rezygnację ogłosił także Konrad Smuga, który miał reżyserować koncerty tegorocznego festiwalu, oraz Artur Orzech, który miał prowadzić Koncert Premier.

"Przygotowania do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu obciążone są problemami, jakie nie miały miejsca w ponadpółwiecznej historii festiwalu. W związku z tym, że miasto jest właścicielem marki „Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu”, informuję, że Opole jest gotowe, aby przejąć rolę organizatora tego przedsięwzięcia" - napisał A. Wiśniewski w oświadczeniu w niedzielę 21 maja wieczorem.

"Zamknie to spekulacje dotyczące kontekstu politycznego w procesie doboru artystów na tegoroczny festiwal i da artystom gwarancję swobody występu, a publiczności dostęp do atrakcyjnej oferty" - argumentuje prezydent Opola.

Prezydent zaproponował, by program festiwalu powstał w Akademii Polskiej Piosenki, w skład której wejdą przedstawiciele miasta Opole, telewizji, artyści o uznanym dorobku, organizacje artystów, a także przedstawiciele publicznych i komercyjnych rozgłośni radiowych. Akademia miałaby być powołana przy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Według pomysłu A. Wiśniewskiego, scenariusze koncertów i umowy z artystami przygotowałoby Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. A sam festiwal zostałby przeniesiony na jesień br.

Zgodnie z propozycją miasta, po stronie TVP pozostanie produkcja (realizacja TV, produkcja sygnału, scenografia itp.). Telewizja zachowa także wpływy z reklam i dystrybucji biletów. Koszty partycypacji finansowej nie będą istotnie odbiegały od dotychczas przewidywanych między partnerami.

„Wydarzenia ostatnich dni uniemożliwiają realizację zawartej między Miastem a TVP umowy (…). Podkreślam, że moja propozycja i apel wywodzą się z troski o markę KFPP w Opolu, na którą Opole i TVP pracowały od ponad pół wieku. Moim zdaniem to jedyne wyjście z tej trudnej zarówno dla artystów, Telewizji, jak i dla Miasta sytuacji" - napisał prezydent Wiśniewski.

Dzisiaj (poniedziałek 22 maja) rano prezydent Opola wydał polecenie wstrzymania budowy scenografii festiwalowej, którą rozpoczęto w weekend. Ekipy TVP nie wpuszczono do amfiteatru opolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..