Nowy numer 42/2018 Archiwum

Matka o wielu twarzach

Bolesna, Łaskawa, Jasnogórska, Opolska - w piękne wizerunki Madonny z Dzieciątkiem z myślami papieża Polaka można wpatrywać się w Muzeum Diecezjalnym.

Fragment wystawy   Fragment wystawy Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wernisaż wystawy pt. „Madonny polskie” autorstwa Franciszka Kafla w Muzeum Diecezjalnym w Opolu (ul. Książąt Opolskich) miał miejsce 20 maja podczas Nocy Muzeów. Wówczas, odwiedzając kolejne atrakcje, obejrzało je kilkaset osób - od najmłodszych po sędziwych już widzów.

Warto jednak - jeszcze w maju albo i później - poświęcić parę godzin na medytację przed różnymi wizerunkami Madonny i refleksję nad tekstami umieszczonymi przy każdym z nich. Słowa te, cytaty zaczerpnięte z przemówień papieża Polaka w różnych miejscach, są swoistą modlitwą uzupełniającą obrazy.

- W tym gronie jest oczywiście Pani Jasnogórska, Piekarska, ale też wiele wizerunków z mniej znanych sanktuariów. Matka Miłosierdzia, Bolesna, Łaskawa... Przy okazji możemy je poznać, dowiedzieć, skąd są. Znalazły się tam i nasze obrazy - Matka Boża Opolska oraz Kozielska. Ta wystawa była już w Krakowie i innych miejscach, dlatego chciałem zaprezentować ją także naszym mieszkańcom. Tym bardziej że jeszcze mamy maj, więc jest to okazja, by uczcić Matkę Bożą nie tylko nabożeństwem majowym, ale też wpatrując się w Jej wizerunki czy odmawiając modlitwy umieszczone na obrazach. Ale zapraszamy także później - mówi ks. prof. Piotr Paweł Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe miesiące - do końca sierpnia. Muzeum jest dostępne w każdy wtorek i czwartek w godz. 10-12 oraz 14-17.30, a także w pierwsze niedziele miesiąca. Można też umówić się na inny termin.

W księdze pamiątkowej znalazły się wpisy autora wystawy oraz wielu widzów - za możliwość obejrzenia jej dziękował zarówno ośmiolatek, jak i 89-letnia pani   W księdze pamiątkowej znalazły się wpisy autora wystawy oraz wielu widzów - za możliwość obejrzenia jej dziękował zarówno ośmiolatek, jak i 89-letnia pani Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Franciszek Kafel to twórca urodzony w 1954 roku w Piaskach-Drużkowie, absolwent krakowskiej ASP, którą ukończył na wydziale grafiki w Katowicach, zdobywca licznych nagród, uczestnik wielu wystaw. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu polskich i zagranicznych muzeów oraz w prywatnych kolekcjach.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy