Młodzież spotkała się na Górze św. Anny, by wspólnie przeżywać miłość, bliskość i obecność Pana Jezusa.
- Przyjechałam tutaj, by poznawać koleżanki i kolegów, którzy też są wierzący. To dla mnie bardzo ważne, by spędzać czas z osobami, z którymi mogę porozmawiać o Bogu - mówi Justyna Furman z Opola. - Na takim spotkaniu nie jestem pierwszy raz, dlatego wiedziałam, czego się spodziewać. Tu ludzie są bardzo otwarci i życzliwi. W innych środowiskach nie zawsze tak jest - przyznaje Justyna.
Na rekolekcje organizowane przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży po raz pierwszy przyjechały Weronika i Dominika Miensok z Dziewkowic. - Ksiądz proboszcz powiedział nam o takim spotkaniu i pomyślałam, że chcę pojechać - mówi Weronika. - Czuję się tutaj świetnie. To bardzo przemawiające do mnie rekolekcje, które dzieją się w miłej atmosferze, wśród bardzo sympatycznych ludzi. Tutaj rozmawiamy o miłości i bliskości Pana Jezusa naszym językiem, językiem młodzieży - opowiada.
- To nasze spotkanie na ławce. Bo gdzie dwóch - tam trzech. Pan Jezus powiedział, że gdzie dwóch albo trzech zebranych jest w Jego imię, tam On jest pośród nich. Więc przy kubku kakao, czy w każdej innej sytuacji siadamy i ze sobą rozmawiamy, zapraszając w te spotkania Pana Jezusa - podkreśla Weronika.
- Bardzo podobała mi się piątkowa Droga Światła. Nigdy nie uczestniczyłam w takim nabożeństwie. Fragmenty Ewangelii, które były wówczas czytane, mocno do mnie przemawiały. Bardzo ciekawe były też warsztaty biblijne z s. Lauretą. Od teraz na pewno będę znacznie częściej zaglądać do Pisma Świętego, bo to księga o Bogu, który mnie rozumie, który rozumie każdego człowieka - opowiada Dominika Miensok.
- Czytam regularnie Pismo Święte, a warsztat biblijny z s. Lauretą przekonał mnie, że nie zawsze trzeba rozumieć słowa Pisma Świętego, by były one dla mnie wskazówką. Teraz wiem, że mam nie ustawać w czytaniu, nawet jeśli nie będę czegoś rozumiał, bo w odpowiednim czasie to słowo okaże się potrzebne - tłumaczy Dominik Hoffmann z Łazisk.
- Będąc na tych rekolekcjach doświadczam żywej wiary i przeżywam jedność z Kościołem. Tu wszystko się ze sobą łączy w obecności Pana Jezusa, i nasze rozmowy, i to, co ksiądz głosi z ambony - opowiada Dominik.
W "Ławce" wzięło udział około 70 osób: uczestników, animatorów i członków Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Trzydniowe rekolekcje, przygotowane przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, trwają od piątku do niedzieli (26-28 maja). Nazwane zostały „Ławką”.
- Organizowaliśmy już „Prologi” przed Światowymi Dniami Młodzieży, zorganizowaliśmy „Epilog”, a niedawno była „Ładowarka”. Teraz przyszedł czas na „Ławka”. Wybierając nazwę spotkania, nawiązaliśmy do słów papieża Franciszka, który mówił nam w Krakowie, że mamy wstać z kanapy. A na ławce siada się tylko w drodze, siada się na chwilę, siada się po to, by z kimś się spotkać, a potem wstaje się i idzie dalej - wyjaśnia Agnieszka Przybyłowska.
- Na kanapie też możemy się spotkać, ale kanapa symbolizuje osiadły tryb życia, przed którym przestrzegał nas papież - dopowiada Paulina Zaremba.
W rekolekcjach wzięło udział ok. 70 osób: uczestników, animatorów i członków Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, którzy czuwali nad przebiegiem poszczególnych części spotkania.
Temat rekolekcji „Miłość - bliskość - obecność” nawiązuje do zadania, jakie podczas Dnia Wspólnoty postawił młodym bp Andrzej Czaja. - Chodzi o miłość, bliskość Pana Jezusa obok nas, której możemy doświadczyć również poprzez spotkania, które tutaj na rekolekcjach się odbywają - dopowiada Agnieszka.
W programie „Ławki” były konferencje, warsztaty, praca w grupach, codzienna Msza św., wieczór uwielbienia, podchody, a także rozmowa z bp. Andrzejem Czają oraz Michałem Fitą i Anitą Kiderys nt. „Młodzież w Kościele - Kościół w młodzieży”.
Gośćmi rozmowy o duszpasterstwie młodzieży byli: bp Andrzej Czaja, Anita Kiderys i Michał Fita Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Uczestnicy panelu dzielili się tym, jak angażowali się w duszpasterstwo młodzieży, co według nich jest w tym duszpasterstwie istotne. Odpowiadali też na pytanie, jak współcześnie można dotrzeć do młodych z zaproszeniem do Kościoła.
Więcej o rozmowie „Młodzież w Kościele - Kościół w młodzieży” przeczytacie w „Gościu Opolskim” w niedzielę 4 czerwca br.