46/2019 Archiwum

Tak brzmią najstarsze opolskie organy

Malutki kościółek, niezbyt okazały, zabytkowy instrument i muzyka, która za sprawą opolskiego wirtuoza przenosi w inny świat.

Właśnie ukazała się najnowsza płyta z serii „Organy Śląska Opolskiego”, z utworami wykonanymi na instrumencie pamiętającym jeszcze czasy Jana Sebastiana Bacha. To gratka dla miłośników muzyki klasycznej, zwłaszcza organowej.

Po ubiegłorocznym remoncie XVIII-wieczne organy w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu odzyskały swój dawny splendor. Wykorzystano to, by nagrać płytę, która ukazała się jako jedno z przedsięwzięć jubileuszowych związanych z 800-leciem Opola. Ma to zwrócić uwagę na zabytkowe instrumentarium organowe Opola, ukazać dziedzictwo historyczno-muzyczne miasta, a przede wszystkim udokumentować i pokazać brzmienie tego instrumentu, jego rejestrację oraz możliwości. Próbki będącej częścią nagranej płyty można posłuchać tutaj.

Płyta „Civibus urbis Opoliae” jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z ks. Piotrem Kucem, rektorem kościoła pw. św. Sebastiana, Urzędem Miejskim i prezydentem Opola oraz firmą organmistrzowską Kamerton Wiesława Jelenia z Olszynki (k. Prudnika) na Opolszczyźnie, która przeprowadziła remont tego instrumentu. Nagranie zrealizowali Studio i Wytwórnia Płytowa "Ars Sonora Studio", a za kontuarem zasiadł Maciej Lamm, wykładowca DIMK, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu i Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, organista parafii św. Michała Archanioła w Opolu, laureat wielu prestiżowych konkursów. Historię kościółka, organów i kulisy powstawania płyty pokazuje poniższy krótki dokument:

Organy Śląska Opolskiego. "Civibus urbis Opoliae" - Maciej Lamm - organy kościoła św. Sebastiana
ArsSonora

Do płyty CD dołączona jest książeczka prezentująca te organy - fotografie i opis zredagowany przez ks. dr. hab. Grzegorza Poźniaka, prof. UO, rzeczoznawcę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie organów piszczałkowych.

Płytę można otrzymać w siedzibie DIMK (ul. Grunwaldzka 7).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama