Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zmarł ks. Augustyn Potempa

Emerytowany proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Solcu zmarł 20 czerwca.

Ks. Augustyn Potempa zmarł w 92 roku życia.

Urodził się 21 sierpnia 1925 r. w Rudzie Śląskie. Był siódmym dzieckiem Ludwika i Marty z domu Ośliźlok. W 1931 r. rozpoczął edukację w szkole powszechnej w rodzinnym mieście, a po ukończeniu szóstej klasy w 1937 r. kontynuował naukę w gimnazjum ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej. Po wybuchu wojny musiał przerwać naukę w szkole, ale kontynuował ją uczęszczając na tajne kursy organizowane przez profesorów gimnazjum. W 1942 r. został wywieziony do Niemiec na przymusowe roboty. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski i pracował początkowo w Hucie „Pokój” w Nowym Bytomiu. W 1946 r. podjął na nowo naukę w Liceum Administracyjnym w Gliwicach i w następnym roku złożył tam egzamin dojrzałości.

Bezpośrednio po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego w Opolu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 r. Po święceniach był wikariuszem w parafii św. Krzyża w Bytomiu-Miechowicach (1952-1955) oraz wikariuszem-duszpasterzem w parafii Złotogłowice, z zamieszkaniem w Rusocinie (1955-1958). W latach 1958-1961 był administratorem parafii Rusocin. W 1961 r. został mianowany wikariuszem parafii Nawiedzenia NMP w Komornikach, a po dwóch latach w 1963 r. administratorem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Klisinie. W 1972 r. został najpierw wikariuszem, a od 1975 r. proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Solcu. Posługę tę pełnił do 2000 r., kiedy przeszedł na emeryturę i zamieszkał najpierw w Solcu, a przez ostatnie trzy lata w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu. Biskup Opolski nadał mu w 1982 r. tytuł dziekana honorowego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Solcu: eksportacja w czwartek 22 czerwca o godz. 16, pogrzeb w piątek 23 czerwca o godz. 10:30.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL