Nowy numer 41/2019 Archiwum

Zmarł ks. Józef Krzeptowski

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 10 lipca w Modzurowie.

5 lipca br. w wieku 86 lat zmarł ks. Józef Krzeptowski, emerytowany proboszcz parafii Trójcy Świętej w Modzurowie.

Śp. ks. Józef Krzeptowski urodził się 24 grudnia 1930 r. w Dzianiszu (pow. Nowy Targ) w rodzinie rolniczej Stanisława i Marii z d. Słodyczka. Był prawnukiem słynnego górala Jana Krzeptowskiego „Sabały” – przewodnika tatrzańskiego, gawędziarza i pieśniarza góralskiego.

Szkołę podstawową ukończył w Dzianiszu. Dopiero po II wojnie światowej mógł rozpocząć naukę w gimnazjum - najpierw przez trzy lata w Zakopanem, a następnie w Szczyrzycu k. Limanowej, gdzie w 1952 r. złożył egzamin maturalny. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie.

Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 r. w katedrze opolskiej z rąk biskupa Franciszka Jopa. Po święceniach był wikariuszem w Zawadzkiem (1958-1959) i w Nasiedlu (1959-1965). W 1965 r. został mianowany najpierw wikariuszem ekonomem, a w 1971 r. proboszczem w Jakubowicach.

W 1976 r. został proboszczem parafii pw. Trójcy Świętej w Modzurowie (dekanat Łany), gdzie pracował przez 29 lat - aż do przejścia na emeryturę w 2005 r.

Na emeryturze zamieszkał w Modzurowie, a ostatnie tygodnie życia spędził w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu.

Biskup opolski odznaczył go w 1997 r. tytułem dziekana honorowego, a w 2005 r. radcy duchownego.

Eksportacja odbędzie się w niedzielę 9 lipca o godz. 17 w kościele pw. Trójcy Świętej w Modzurowie. Pogrzeb - w poniedziałek 10 lipca o godz. 12 w kościele pw. Trójcy Świętej w Modzurowie.

TUTAJ w pliku PDF na stronach IV-V można przeczytać o góralskich korzeniach i miłości do gór ks. Józefa Krzeptowskiego.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL