Odpust w najmniejszej parafii św. Anny w diecezji opolskiej. A do tego dwa jubileusze.
– Wszyscy szukamy – począwszy od rządu, przez wszystkie partie – odpowiedzi na pytanie: co zrobić, żeby w kraju było lepiej? Co zrobić, byśmy byli społeczeństwem dojrzałym, zjednoczonym, byśmy żyli na poziomie, który mamy ambicję osiągnąć? Co zrobić? Św. Anna by nam powiedziała: nie szukajcie niczego więcej, tylko skupcie się na pouczeniach, które przed tysiącami lat dał nam dobry Pan Bóg. On nam pomógł i pokazał, że zachowanie odpowiedniego porządku – między nami, ludźmi – da nam ten bardzo mocny przekaz, że można to osiągnąć, tylko trzeba chcieć i trzeba być uczciwym, i wiedzieć, że trzeba uznać wielkość Boga. Że należy uszanować porządek, który On ustanowił. Tylko trzeba do tego wrócić. Nam potrzeba ludzi sumienia, ludzi, którzy wiedzą, co znaczy być człowiekiem uczciwym i odpowiedzialnym, co znaczy być człowiekiem, który wi, jakie jest jego miejsce w świecie. Św. Anna by nam to wszystko dzisiaj przypomniała, bo ona wiedziała, jak od najmłodszych lat wypracować w człowieku szacunek dla majestatu Boga, z ręki którego wyszliśmy i do którego wrócimy – mówił 29 lipca w kościele św. Anny w Jakubowicach biskup gliwicki Jan Kopiec.
Bp Kopiec przewodniczył uroczystościom odpustu ku czci św. Anny w najmniejszej w diecezji opolskiej parafii po jej wezwaniem z okazji przypadającej w tym roku 130. rocznicy rocznicy budowy tutejszego kościoła oraz 125. rocznicy wyodrębnienia w Jakubowicach samodzielnej jednostki duszpasterskiej z parafii Nasiedle. Dokonał tego kard. Friedrich von Fürstenberg, arcybiskup ołomuniecki – bo wówczas wioska należała do tej archidiecezji. Dzisiaj liczące nominalnie 119 mieszkańców Jakubowice są nadal parafią, ale obsługiwaną przez proboszcza z Wiechowic – ks. Piotra Sługockiego.
W uroczystości odpustu i jubileuszu wzięło udział kilkudziesięciu parafian, a także byli parafianie – mieszkający obecnie w Niemczech oraz zaprzyjaźnieni z parafią wierni z Czech (to rejon pogranicza, widać stąd dobrze zarówno sanktuarium na Cvilinie, jak i szczyt Pradziada). Reprezentowane były także władze samorządowe – we Mszy św. uczestniczył starosta głubczycki Józef Kozina oraz wójt Branic Sebastian Baca.
Warto wspomnieć, że m.in. dzięki ofiarnemu wsparciu dawnych mieszkańców oraz przyjaciół kościół w Jakubowicach i jego otoczenie prezentują się naprawdę okazale, i to mimo pożaru, który kilka lat temu wybuchł w kościele. Podczas uroczystości oddano głos także im. Serdecznie wspominano również zmarłego niedawno ks. Józefa Krzeptowskiego, który był tutejszym duszpasterzem przez 11 lat.
Kościół św. Anny w Jakubowicach wybudowany 130 lat temu w ostatnich latach odnowiony i remontowany (m.in. po pożarze) Andrzej Kerner /Foto Gość