Nowy numer 48/2020 Archiwum

Służą Chrystusowi zawsze i wszędzie

W ostatnim tygodniu wakacji na Górę św. Anny będą pielgrzymowali ministranci, lektorzy i ceremoniarze.

Ministranci i lektorzy spotkają się na Górze św. Anny 29 i 30 sierpnia (wtorek i środa). Natomiast w poniedziałek 28 sierpnia swój dzień skupienia będą mieli kandydaci na ceremoniarzy i już ustanowieni ceremoniarze.

Doroczna diecezjalna pielgrzymka jest świętem wszystkich ministrantów i ministrantek. Łączy dzieci i młodzież z różnych wspólnot parafialnych poprzez modlitwę, formację, rywalizację sportową i zabawę. Odbędzie się m.in. konkurs rzutów lotkami "Dart", konkurs w drużynowym przeciąganiu liny, czworobój sztafetowy, turniej "piłkarzyków", konkurs "tęgie głowy", turniej wiedzy o służbie ministranckiej, a także finał VI Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Tenisie Stołowym.

Pielgrzymka rozpocznie się we wtorek 29 sierpnia o 10.00. W południe zostanie odprawiona Msza św. w annogórskim sanktuarium. W planie też spotkania w grupach wiekowych, przedstawienie o św. Stanisławie Kostce, nabożeństwo maryjne i pogodny wieczór.

Centralnym punktem spotkania wypełnionego modlitwą, formacją, konkursami i zawodami będzie środowa Msza św. w południe w bazylice św. Anny. Będzie jej przewodniczył bp Rudolf Pierskała, który ustanowi nowych ceremoniarzy.

W tym roku patronem i przewodnikiem duchowym pielgrzymki będzie św. Stanisław Kostka, a mottem słowa: "Służę Chrystusowi zawsze i wszędzie".

- Hasło nawiązuje do tematu obecnego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście” i ma pomóc zrozumieć ministrantom, że nie tylko pobożna, sumienna i wierna posługa przy ołtarzu, ale całe nasze życie powinno być służbą Jezusowi - wyjaśnia ks. Zygryd Waskin, diecezjalny duszpasterz LSO. - Wzorem takiej służby jest św. Stanisław Kostka, który jest patronem dzieci, młodzieży i ministrantów. Św. Stanisław całe, trwające niespełna 18 lat, życie służył Jezusowi. Czynił to jako wrażliwy i pobożny chłopiec wychowywany w domu rodzinnym jako pilny uczeń pogłębiający swą wiedzę w szkole i jako zakonnik. W każdej chwili życia najważniejszy był dla niego Bóg, któremu ufał bezgranicznie - dopowiada duszpasterz.

Pielgrzymka będzie też podsumowaniem całorocznej pracy formacyjnej, a jednocześnie wstępem do nowego roku formacyjnego. W ubiegłym roku puchar dla najaktywniejszej wspólnoty trafił w ręce Liturgicznej Służby Ołtarza z parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Kto sięgnie po niego w tym roku?

Zgłaszanie udziału w spotkaniu na Górze św. Anny odbywa się za pośrednictwem formularza internetowego zamieszczonego na stronie: lso.opole.pl. Należy podać parafię, z której grupa przyjeżdża, liczbę ministrantek i ministrantów, którzy wezmą udział w spotkaniu, a także wskazać osoby odpowiedzialne za grupę.

Zapisy na dzień skupienia dla ceremoniarzy, który rozpocznie się w poniedziałek 28 sierpnia o 14.00, odbywają się e-mailowo (zygfrydwaskin@gmail.com) do 20 sierpnia.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama