Nowy numer 41/2019 Archiwum

Świat kobiety

Choć z nostalgią wracamy do obrazu śląskiej wsi sprzed wieku, życie w niej jednak idyllą nie było.

Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej pokazuje, jak wyglądało życie kobiety na śląskiej wsi od połowy wieku XIX do wybuchu II wojny światowej. Autorka wystawy Elżbieta Oficjalska, etnograf, kierownik działu Kultury Materialnej i Folkloru w MWO, ułożyła życie – od narodzin po śmierć – w dwanaście etapów i ról pełnionych przez śląskie kobiety. Dwunastu prezentacjom (plansze, eksponaty) na piętrze starego spichlerza z Grudyni Wielkiej na terenie opolskiego skansenu można przyglądać się na dwa sposoby. Jednym z nich – narzucającym się przez przemożny urok miejsca – jest klucz nostalgiczny. Kogóż nie wzruszą piękne stroje świąteczne dziecka czy panny młodej?

A nawet zdjęcia chałup krytych strzechą czy bosych dziecięcych stópek na klepisku w dzisiejszym świecie tak ceniącym sobie powrót do natury nie są przecież wstrząsające, lecz raczej budzą tęsknotę za „dawnymi dobrymi czasami”. Kiedy rodzina był wielka, wspaniała i żyła razem, a wszyscy się kochali bardziej niż teraz. Być może tak było, kto wie? Stęsknieni współcześnie za normalnymi i częstszymi ludzkimi relacjami gotowi jesteśmy jednak idealizować przeszłość naszych dziadków czy pradziadków. Oglądając wystawę, odniosłem wrażenie, że przed idealizacją dawnych czasów autorka zdaje się nas ostrzegać. Zwykle za pomocą dyskretnie zasygnalizowanych problemów. Takich jak na przykład praca dzieci od wczesnych lat, wysoka śmiertelność niemowląt oraz matek w połogu, zmuszanie niezamężnych matek do oddawania dzieci do sierocińców. I raz, mocno, za pomocą jednego zdjęcia – już nie dyskretnego, lecz wstrząsającego – młodej kobiety ze swoim niemowlęciem w trumnie. Tę wystawę naprawdę warto zobaczyć. Choć pokazuje, że dawne życie miało swój urok i blask, to z drugiej strony – uświadamia, że świat, w którym żyjemy, jest naprawdę lepszy niż sto lat temu.

Muzeum Wsi Opolskiej. Świat kobiety, Ślązaczka w rodzinie, kulturze i społeczeństwie (1850–1940). Autor: Elżbieta Oficjalska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL