To najlepszy sposób, by wytrenować swój głos, rozwijać talenty, poznać ciekawych ludzi i przy tym świetnie się bawić.
...by potem dzielić się pięknem muzykowania na koncertach Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość A wszystko to za darmo, choć zajęcia prowadzone są przez świetnych, pełnych poczucia humoru, pogody ducha i wyobraźni dyrygentów... Wyznają oni zasadę, że jeśli ktoś chce i ma choć odrobinę słuchu muzycznego, można go poprowadzić w rozwoju i oszlifować jak muzyczny diament.
Wszak współczesna pedagogika i psychologia są zgodne, że zespołowe wykonywanie muzyki wpływa korzystnie na ogólny rozwój człowieka, zwłaszcza dziecka – wzmacnia pamięć i proces rozumowania, pobudza wyobraźnię oraz kształtuje emocjonalne wnętrze.
W dodatku taka przyjemność (ze wspólnego muzykowania) nie tuczy (jeśli nie liczyć przynoszonego często z różnych okazji przez chórzystów ptasiego mleczka, ciasteczek i cukierków), a nawet pomaga skutecznie spalić kalorie!
Wyjazdy dokumentują sami... w końcu sława sama nie przyjdzie! Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Można też, dzięki koncertom i wyjazdom warsztatowym, zwiedzić różne malownicze miejscowości, a także... zyskać sławę, bo kolejna płyta z nagraniami chóru jest właśnie „w drodze”. Stąd przychodząc na próbę, nie należy się dziwić, że wszystkie głosy cały wrzesień zgodnie ćwiczą... kolędy.
By zostać chórzystą w jednej z trzech formacji Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, trzeba po prostu przyjść na próbę. Nabór trwa.
Do wyboru jest chór mieszany Schola Cantorum Opoliensis (próby są w poniedziałki i czwartki w godz. 18-19.30), chór chłopięcy Pueri Cantores Opolienses (we wtorki, godz. 17) lub chór żeński (w piątki, godz. 19-20.30). Pierwszy, istniejący od 2014 r., ma już spore osiągnięcia - śpiewał dwukrotnie na święceniach kapłańskich i innych prestiżowych wydarzeniach, zajął 3. miejsce w swojej kategorii podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Cracovia Cantans" w Krakowie (2016), koncertował w Polsce, Czechach, Niemczech i Belgii, ma też w dorobku nagrania na dwóch płytach.
A swoich dyrygentów po prostu uwielbiają! Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Do chłopięco-męskiego Pueri Cantores Opolienses mogą się zgłaszać chłopcy ze szkoły podstawowej (dyryguje Anna Sikora), chór żeński zaprasza dziewczęta i kobiety w wieku od 12 do 35 lat (dyryguje Anna Kasperek), zaś w chórze mieszanym, założonym we wrześniu 2014 r., mogą uczestniczyć wszyscy chętni (dyrygują Anna Sikora i Tadeusz Eckert).
Próby odbywają się na razie w salach muzykologii na Wydziale Teologicznym UO w Opolu (przy ul. Drzymały 1a), jednak remont w nowym budynku przy ul. Grunwaldzkiej dobiega końca, a sala dla chórzystów pięknieje z każdą chwilą.