Nowy numer 3/2021 Archiwum

800-lecie Leśnicy

Trwają główne obchody jubileuszowe. Wczoraj koncert i wykład popularnonaukowy, o 14.00 - Msza św., oficjalne uroczystości, a potem - dziś i jutro - część kulturalna.

- Tak właściwie Leśnica ma na pewno więcej niż 800 lat. Rok 1217, od którego liczymy owe 800 lat, to data pierwszego dokumentu, który poświadcza istnienie tej miejscowości. W dokumencie tym jest także informacja o Raciborzu i Opolu - tłumaczył na inaugurującej obchody konferencji dr Ryszard Gładkiewicz z Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego.

Sesja popularnonaukowa pt. „Osiem wieków Leśnicy i regionu” odbyła się wczoraj na Górze św. Anny, tuż po koncercie organowym w bazylice.

Przed prelekcjami w austriackie klimaty przeniósł słuchaczy chór z Voitsbergu, gminy partnerskiej z Austrii. Piękne ludowe stroje i nie tylko ludowe piosenki, pełne lekkości, ale i rzewności spodobały się publiczności.

Potem szeroko o regionalizmie, poczuciu tożsamości i miłości do swojego regionu opowiedział prof. dr hab. Zenon Jasiński z Uniwersytetu Opolskiego, jak wygląda to za południową granicą, dodatkowo podając tytuły książek i autorów piszących o tym regionie, źródeł, do których warto sięgnąć, przybliżył prof. PhDr. Rudolf Žáček z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tę część zakończył referat dr. Jerzego Horwata, który mówił nie tylko o początkach Leśnicy, ale przedstawił także znacznie szersze tło historyczne.

800-lecie Leśnicy   Wśród nietypowych gadżetów znalazł się drewniany wieszak Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Później szeroko o uzupełnionym wydaniu książki „Osiem wieków ziemi leśnickiej”, której drugie wydanie ukazało się z okazji jubileuszu, opowiadali jej redaktor Albert Lipnicki oraz - bardzo pochlebnie i ciekawie, choć wskazując, co można poprawić albo jeszcze uzupełnić - recenzent prof. dr hab. Antoni Barciak. Namawiał wydawcę, by m.in. na podstawie tej publikacji opracować monografię historyczną Leśnicy .

Dziś o godz. 14 w leśnickim kościele pw. Trójcy Świętej rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem bp. Andrzeja Czai, po niej przemarsz i oficjalna część, a o 17.00 wystąpi gwiazda dzisiejszego programu - Zespół Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny "Śląsk". Przewidziano też inne atrakcje oraz pokazy sztucznych ogni. Szczegółowy program tutaj.

Jutro wystąpi Kabaret Młodych Panów, a w samo południe - losowanie głównej nagrody, ufundowanej w Loterii Promocyjnej Banku Spółdzielczego w Leśnicy pt. „Lokata Jubileuszowa 800” - samochodu osobowego Opel Corsa.

Przeczytaj relację z jubileuszu: Wdziecznosc-za-8-wiekow

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama