Diecezjalne obchody Dnia Papieskiego odbyły się w Sidzinie.
- Gdyby nie stypendia Fundacji wielu z nas nie było stać, żeby pójść na studia. Ale ważne są też sprawy niematerialne czyli formacja. Spotykamy się we wspólnotach stypendystów co tydzień, co dwa tygodnie, jeździmy na obozy wakacyjne, by lepiej poznawać słowa naszego patrona – Jana Pawła II. Właśnie przez przynależność do tej społeczności chcemy się bardziej starać, angażujemy się w wolontariat w szkole czy w hospicjach, szpitalach. Dlatego chciałabym wszystkim podziękować za każdą pomoc, każdą ofiarę złożoną w kościele czy przez wysłanie smsa. I za każdą modlitwę. My też modlimy się za naszych dobroczyńców, każdego dnia – powiedziała w kościele św. Piotra i Pawła w Sidzinie (dekanat Skoroszyce) Karolina Wnuk, stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, na zakończenie diecezjalnych obchodów XVII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.
Karolina jest na ostatnim roku studiów dziennikarskich na UMCS w Lublinie. Jej siostra – Magdalena również jest stypendystką FDNT, studiuje architekturę na Politechnice Śl. w Gliwicach. Obydwie są mieszkankami Sidziny. – To jest nasza prawdziwa duma. Cieszymy się, że dziewczyny mają swoje miejsce w świecie i mobilizują się do dalszego działania. Nie odpuszczają od chwili kiedy w gimnazjum dostały te stypendia, wciąż osiągają wysokie wyniki w nauce – podkreślają z radością Kazimiera i Grzegorz Wnukowie, rodzice stypendystek.
W uroczystości w Sidzinie uczestniczyły jeszcze dwie stypendystki, studentki z Opola – Joanna i Amanda, studiujące w Opolu. Mszy św. w intencji Dzieła Nowego Tysiąclecia przewodniczył bp Paweł Stobrawa. Przypominając sylwetkę świętego papieża ksiądz biskup powiedział, że Jan Paweł II cieszył się z organizowania Dnia Papieskiego w Polsce oraz ze wspierania zdolnej młodzieży z mniej zamożnych rodzin przez Fundację DNT.
- W tym dniu ten papież jest nam szczególnie bliski. On pokazuje nam, że życie Ewangelią jest nie tylko możliwe, ale że jest to sposób jak przeżyć życie pięknie i wartościowo. Trzeba i warto wprost zapytać wprost św. Jana Pawła II: co mamy dzisiaj robić, aby nasze rodziny były Bogiem silne? Co czynić aby przekazywać dar wiary następnym pokoleniom. A ten papież – jak na początku swojego pontyfikatu – dziś nam powtarza: otwórzcie drzwi Chrystusowi. Bo bez Chrystusa nie można zrozumieć człowieka. Bez Chrystusa człowiek nie umie zrozumieć samego siebie. Ten świętey pasterz Kościoła zdaje się mówić: niech będzie w was więcej życzliwości i miłości. Kierujcie się sprawiedliwością. Żyjcie według zasad Ewangelii. Postępujcie według przykazań Bożych. Żyjcie życiem eucharystycznym. Bądźcie ludźmi sumienia, nie zagłuszajcie go. Bądźcie odpowiedzialni za swoje czyny – mówił bp Paweł Stobrawa.
Mszę św. koncelebrowali ks. Wojciech Wąchała (proboszcz w Sidzinie) i ks. Bronisław Dołhan (emerytowany proboszcz z sąsiednich Bielic). Po Mszy św. wierni oddali cześć relikwiom św. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną przygotował zespół muzyczny z parafii ojców werbistów w Nysie. Stypendystki rozdawały wiernym krówki i kwestowały na Fundację DNT.
Homilię wygłosił bp Paweł Stobrawa Andrzej Kerner /Foto Gość