Nowy numer 3/2021 Archiwum

Co mówi święty papież?

W tym roku diecezjalne obchody odbyły się w Sidzinie.

W tym dniu święty papież Jan Paweł II jest nam szczególnie bliski. On pokazuje nam, że życie Ewangelią jest nie tylko możliwe, ale że jest to sposób, jak przeżyć życie pięknie i wartościowo – powiedział bp Paweł Stobrawa podczas Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sidzinie (dekanat Skoroszyce), gdzie w tym roku odbyły się diecezjalne obchody Dnia Papieskiego. Uczestniczyły w nim cztery stypendystki Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wspierającej zdolne dzieci z mniej zamożnych rodzin. Składka na tę fundację to żelazny punkt Dnia Papieskiego i jego najistotniejsza część, nie licząc przypominania nauczania Jana Pawła II. Dwie ze stypendystek – Karolina i Magdalena Wnuk pochodzą z Sidziny.

Karolina jest na piątym roku studiów dziennikarskich na UMCS w Lublinie, Magdalena na II roku architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Obydwie zostały stypendystkami papieskiej fundacji już w gimnazjum. – Dziewczyny są naszą prawdziwą duma. Cieszymy się, że są w fundacji. To nie tylko pieniądze, które oczywiście też są ważne, ale cała formacja, która powoduje, że mają swoje miejsce w świecie i mobilizują się do dalszego działania. Sam fakt, że od chwili, kiedy w gimnazjum dostały stypendia, nie odpuszczają i wciąż osiągają wysokie wyniki w nauce, świadczy o tym, że ta sprawa dobrze im służy. Starają się też dawać wiele od siebie. Udzielają się, są aktywne.

Karolina była przez parę lat w Lublinie rzecznikiem prasowym fundacji – podkreślają z radością Kazimiera i Grzegorz Wnukowie, rodzice stypendystek. – Gdyby nie stypendia fundacji, wielu z nas nie byłoby stać, żeby pójść na studia. Ale ważne są też sprawy niematerialne, formacja. Spotykamy się we wspólnotach stypendystów co tydzień, co dwa tygodnie, jeździmy na obozy wakacyjne, by lepiej poznawać słowa naszego patrona – Jana Pawła II i dzielić się nimi. Właśnie przez przynależność do tej społeczności chcemy się bardziej starać, angażować się w wolontariat w szkole czy w hospicjach i szpitalach. Dlatego wszystkim dziękuję za każdą pomoc, każdą ofiarę złożoną w kościele czy przez wysłanie SMS-a. I za każdą modlitwę. My też modlimy się za naszych dobroczyńców, każdego dnia – powiedziała Karolina Wnuk.

Biskup Paweł Stobrawa, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez ks. proboszcza Wojciecha Wąchałę oraz ks. Bronisława Dołhana, przypominając postać św. Jana Pawła II, pytał, co mówi do nas dzisiaj święty papież z Polski. – Niech będzie w was więcej życzliwości i miłości. Kierujcie się sprawiedliwością. Żyjcie według zasad Ewangelii. Postępujcie drogą przykazań Bożych. Żyjcie Jezusem Eucharystycznym. Bądźcie ludźmi sumienia – to znaczy czyńcie dobro, a odrzucajcie zło – nie zagłuszajcie go. Bądźcie odpowiedzialni za swoje czyny. Tak zdaje się mówić do nas ten wielki pasterz Kościoła – powiedział bp P. Stobrawa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama