Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ludzie, których nie było

Władze komunistyczne zwalczały ludność niemiecką, jednocześnie zaprzeczając jej istnieniu.

W Centralnej Bibliotece Caritas odbyło się spotkanie poświęcone książce „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945–1989” wydanej przez Instytut Studiów Politycznych PAN oraz katowicki oddział IPN. Gośćmi spotkania byli dwaj z trzech redaktorów książki – prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN) i dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice), a poprowadził je dr Bernard Linek. Książka liczy 637 stron i składa się z odrębnych artykułów 40 naukowców, którzy podejmowali bardzo różną tematykę – od procesów zbrodniarzy niemieckich po „odniemczanie” województwa opolskiego.

– Przed rokiem 1989 w historiografii polskiej na temat ludności niemieckiej nie działo się zbyt dużo. To głównie pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pisali opracowania na ten temat – powiedział prof. Madajczyk.

Dr Rosenbaum zauważając, że w aktach IPN jest dużo materiałów dotyczących ludności deklarującej niemiecką przynależność, podkreślał, że potrzebne są dokładniejsze opracowania tej tematyki.

Dr Linek zauważał paradoks: służby bezpieczeństwa zajmowały się intensywnie ludnością niemiecką, której według retoryki władz komunistycznych od lat 50. już na terenie Polski nie było. Wszyscy zgadzali się co do faktu, że po 25 latach pracy historyków w wolnej Polsce brakuje badań nad codziennym życiem ludności niemieckiej w PRL, jej stosunków z Polakami i wzajemnych relacji w środowiskach niemieckich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL