Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zero tolerancji

Ks. Sylwester Pruski: Trzeba się liczyć z tym, że ukrycie jakiegoś przypadku byłoby bardzo surowo ukarane.

We wrześniu ub.r. został ustanowiony Delegat Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Diecezji Opolskiej, którym jest ks. Sylwester Pruski, sędzia Sądu Biskupiego. Dyżuruje w piątki w kurii diecezjalnej, a jego zadaniem jest przyjmowanie zgłoszeń o nadużyciach seksualnych osób duchownych względem osób małoletnich, czyli tych, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia.

Delegat biskupa działa na podstawie „Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia" wypracowanych przez Konferencję Episkopatu Polski i zatwierdzonych przez watykańską Kongregację Nauki Wiary. Obowiązują w Kościele w Polsce od października 2014 r.

Na temat przestępstw seksualnych, o które oskarżani są duchowni czy osoby konsekrowane, funkcjonuje wiele stereotypowych opinii, a jedna z nich mówi o tym, że sprawy te są nadal „zamiatane pod dywan”. Zapytałem ks. Sylwestra Pruskiego, czy gdyby oskarżonym był jego bliski kolega-ksiądz, miałby pokusę takiego „załatwienia” sprawy.

- Oskarżenia o tuszowanie spraw przez Kościół nie wzięły się znikąd. Tylko że trzeba się liczyć z tym, że ukrycie jakiegoś przypadku byłoby bardzo surowo ukarane. Nie tylko ze strony państwa, ale także Kościoła. Musiałbym się liczyć z tym, że zostanę potraktowany jako wspólnik w przestępstwie. I ksiądz biskup też - w razie zaniedbań czy braku odpowiedniej reakcji - musiałby się liczyć z surowymi konsekwencjami, np. że straci urząd biskupa diecezjalnego. Papież Franciszek jest tutaj bardzo jednoznaczny. Ostatnio podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby ułaskawił kogokolwiek skazanego za takie czyny, i nie chce nawet próśb o ułaskawienie oglądać. W wystąpieniu do członków papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich we wrześniu br. papież Franciszek powiedział jednoznacznie: „Jeszcze raz powtarzam, że Kościół na wszystkich szczeblach będzie reagował, stosując najsurowsze środki względem tych wszystkich, którzy zdradzili swoje powołanie i dopuszczali się nadużyć na dzieciach Bożych. Środki dyscyplinarne, jakie przyjęły Kościoły partykularne, muszą być stosowane względem wszystkich osób, pracujących w instytucjach Kościoła. (…) Kościół nieodwołalnie i na wszystkich szczeblach zamierza stosować w odniesieniu do nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich zasadę »zerowej tolerancji«” - powiedział ks. Sylwester Pruski.

Kontakt z Delegatem Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Diecezji Opolskiej:

e-mail: delegat@diecezja.opole.pl

telefon: 77 454 38 37

dyżur w kurii w piątki od godz. 8 do 13 i od 14 do 16

Więcej na ten temat w rozmowie z ks. Sylwestrem Pruskim w „Gościu Opolskim” nr 44/5 listopada br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama