Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pisane po śląsku

Ponad setkę prac będzie miało do przeczytania jury konkursu „Ze Śląskiem na Ty”. Już wkrótce finał.

Pisane po śląsku   Nagradzane są prace młodych, zdolnych, potrafiących zachwycić ciekawą historią i piękną gwarą... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Choć termin nadsyłania prac upłynął 31 października, do Łubniańskiego Ośrodka Kultury listonosz nadal donosi koperty z kolejnymi pracami.

- Czekamy jeszcze kilka dni na prace, które choć zostały wysłane w terminie, ze względu na uroczystość Wszystkich Świętych docierają dopiero teraz, bo zależy nam na każdym tekście. W każdym z nich opisana jest jakaś ciekawa historia, szkoda byłoby jej nie uwzględnić – przyznaje Krystian Czech, dyrektor ŁOK.

Wiadomo, że tegorocznych prac już jest ponad setka, podobnie jak w ubiegłych latach. Od przyszłego tygodnia komisja zabierze się do ich czytania i oceny. W jej składzie są tradycyjnie już prof. dr hab. Teresa Smolińska z Katedry Folklorystyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Bogusław Wyderka językoznawca, specjalista gwar śląskich z UO, Jan Goczoł – poeta i literat oraz Piotr Badura – nauczyciel, redaktor naczelny internetowej gazety „Beczka”.

Laureatów tegorocznej edycji będzie można poznać 25 listopada o godz. 16.00 w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury na gali finałowej XXIV edycji Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na Ty”. Tam będzie można usłyszeć najlepsze prace, przeplatane muzycznymi akcentami.

- Cieszy mnie, że wśród osób, które nadesłały pracę jest dużo nowych nazwisk, i to nie tylko wśród młodych uczestników, ale także tych dorosłych, dojrzałych. Nie czytałem jeszcze wszystkich, ale wiem, że np. jedną z nowych uczestniczek jest osiemdziesięciolatka. To daje nam sporo satysfakcji, a mam nadzieję, że i to, co napisała będzie piękne – dodaje dyrektor ŁOK, organizator konkursu.

Pisane po śląsku   ...ale są i tacy, którzy sięgnęli po pióro dopiero w późniejszych latach, bo chcą, by to, co pamiętają z dawnych lat przetrwało. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama