- Czyniłem tylko swoją powinność - powiedział emerytowany biskup opolski, odbierając w Teatrze Hauptmanna w Goerlitz międzynarodowe wyróżnienie. W uroczystości wzięli udział m. in. nuncjusz apostolski w Niemczech oraz premier Saksonii.
- Przesadą jest mówienie o mych zasługach, po prostu budowa mostów jest moim obowiązkiem, jako kapłana - powiedział wczoraj laureat. Nagrodę przyznała mu międzynarodowa kapituła za "wkład w pojednanie polsko-niemieckie i działania na rzecz połączenia religii, wyznań i narodów we wspólnocie ducha".
W laudacji, która wygłosił prof. dr. Hans Joachim Meyer, były saksoński minister stanu ds. nauki i sztuki w Dreźnie, wiele miejsca poświęcono jednak umiejętności budowania mostów. Prof. Meyer przypomniał o słynnej mszy pojednania w Krzyżowej właśnie z 1989 r., której abp Nossol był uczestnikiem, a której kolejna rocznica przypada 12 listopada.
Abp Alfons Nossol to teolog i ekumenista. W latach 1977-2009 był ordynariuszem diecezji opolskiej. Emerytowany profesor KUL, jest laureatem siedmiu doktoratów honoris causa polskich i zagranicznych uczelni. Uczestniczył w dialogu ekumenicznym katolicko-luterańskim i katolicko-prawosławnym.
To osoba niezwykle zasłużona dla pojednania polsko-niemieckiego. Jest m. in. kawalerem odznaczenia "Missio Reconciliationis", przyznawanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Misja Pojednania", założonego przez "Rodzinę Hubalczyków-Westerplatczyków" w 1993 r. po historycznym spotkaniu obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika "Schleswig-Holstein".
W tym roku abp Nossol obchodzi trzy jubileusze: 85. urodziny, 60-lecie kapłaństwa i 40-lecie sakry biskupiej.
W uroczystości przyznania mu Nagrody Mostu wzięli także udział m.in. Stanisław Tillich, premier Saksonii, Siegfried Deinege, burmistrz Goerlitz, i Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca oraz ordynariusze legnicki bp Zbigniew Kiernikowski i Goerlitz - bp Wolfgang Ipolt.
Tegoroczny laureat Nagrody Mostu, przyznawanej od 1993 r., jest kolejnym hierarchą Kościoła katolickiego nominowaną do tego wyróżnienia. Wcześniej nagrodę tę odebrał kard. Miroslav Vlk, wówczas prymas Czech.
Międzynarodowa Nagroda Mostu (Internationale Bruecke-Preis) od 1998 r., kiedy Zgorzelec i Goerlitz proklamowały dwunarodowe Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz, nosi nazwę Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz, i przyznawana jest wspólnie przez władze obu miast.
Od samego początku, niezmiennie nagradza się nią osobistości szczególnie zaangażowane w budowanie porozumienia między ludźmi i narodami w Europie.
Wśród laureatów nagrody są m. in. Hrabina Marion Dönhoff, dr Freya von Moltke, Arno Lustiger, Miloslaw Kardynał Vlk, prof. Władysław Bartoszewski, prof. dr Kurt Biedenkopf, dr Valdas Adamkus, Günter Grass, Arvo Pärt, prof. dr Norman Davies, Tadeusz Mazowiecki, Steffen Möller, dr Jean-Claude Juncker i Olga Tokarczuk.