Nowy numer 13/2024 Archiwum

Strażniczka wartości chrześcijańskich

Opolski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają na spotkanie poświęcone Zofii Kossak.

To będą dwa wykłady. Pierwszy o twórczości Zofii Kossak pt. „Siła zła jest ograniczona, gdy dobro ograniczeń nie ma” wygłosi prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz z Uniwersytetu Śląskiego. Drugi pt. „Prawda wyraża się w prostocie” o Zofii Kossak i jej życiowej mądrości wygłosi dr Joanna Jurgała-Jureczka.

Spotkanie „Zofia Kossak - strażniczka wartości chrześcijańskich” odbędzie się w piątek 17 listopada w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4). Rozpoczęcie o 17.00.

- Nasz opolski oddział stowarzyszenia już drugi rok, pośród wielu swoich działań, zajmuje się także popularyzacją Zofii Kossak - pisarki nieco zapomnianej, ale wartej odkrycia z uwagi na bogatą spuściznę literacką i przekazywane wartości, głównie szacunku wobec innych, bezinteresownej pomocy czy głębokiej wiary - podkreśla Alicja Berger-Zięba Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

I zachęca: - Zapraszamy na spotkanie, które bynajmniej nie będzie miało formy suchego wykładu, lecz wciągającej opowieści o kobiecie z krwi i kości, która wiele zrobiła dla ojczyzny i innych ludzi.

Zofia Kossak (1889-1968) to polska powieściopisarka, głęboko wierząca katoliczka, autorka licznych powieści, głównie o tematyce historycznej („Krzyżowcy”, „Pożoga”, „Błogosławiona wina”). Wywodziła się ze znanej artystycznej rodziny Kossaków. Za swą działalność w czasie II wojny światowej (głównie za pomoc Żydom) została odznaczona w 1982 r. medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Prelegentki:

  • Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz - literaturoznawca, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, profesor zwyczajny, harcmistrzyni. W swojej pracy naukowej bada losy polskich pisarzy związanych z Górnym Śląskiem, zwłaszcza z czasów wojny i okupacji. Zajmuje się także historią harcerstwa na Śląsku. W październiku 2017 r. otrzymała nagrodę metropolity katowickiego Lux ex Silesia.
  • Dr Joanna Jurgała-Jureczka - historyk literatury, pisarka, autorka książek popularyzujących wiedzę o rodzinie Kossaków („Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”, „Kobiety Kossaków”), a także utworów beletrystycznych („Tajemnice prowincji”, „Siedem spódnic Alicji”). W kręgu zainteresowań badaczki znajdują się Zofia Kossak, Gustaw Morcinek i inni literaci związani ze Śląskiem Cieszyńskim. Dr Joanna Jurgała-Jureczka pracowała jako nauczycielka, dziennikarka i kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich.
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy