46/2019 Archiwum

Dramat świata

Zdjęcie Roku dla fotoreportażu z zabójstwa ambasadora Rosji w Turcji.

Wystawa zdjęć nagrodzonych w 60. edycji konkursu World Press Photo pokazywana jest w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i od wernisażu towarzyszy jej wielkie zainteresowanie. Tak jest niezmiennie od 16 lat, bo WPP pokazywane jest w opolskiej galerii już po raz 17. Opole jest jednym z kilku polskich miast, w których gości wystawa najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie.

W tegorocznej edycji WPP Zdjęciem Roku została fotografia zrobiona przez Burhana Ozbilici (Associated Press), który zachował nie tylko zimną krew, ale wykazał się też niezwykłą odwagą, robiąc zdjęcia w chwili, gdy zamachowiec strzelał do rosyjskiego ambasadora A. Karłowa podczas wernisażu w galerii w Ankarze (Turcja). Zachowanie fotoreportera robi wrażenie, ale nie jestem przekonany, czy zasługuje na laur najwyższy. Niezwykle natomiast spodobało mi się zdjęcie Magnusa Wennmana, który sfotografował zasmuconą twarz małej Irakijki – Mahy i dłoń jej mamy, pocieszająco złożoną na czole córki. To zdjęcie mówiące o dramacie uchodźców z irakijskiej Równiny Niniwy w sposób bardzo intymny, bez epatowania śmiercią i bez rozszarpywania serc widzów. Wennman, fotoreporter szwedzkiego „Aftonbladet”, już w ubiegłej edycji WPP był nagrodzony za zdjęcia dzieci – uchodźców. Oczywiście na tegorocznej wystawie przeważają fotografie dramatyczne, krwawe, przerażające (m.in. Ukraina, Syria, Pakistan, Iran). Na przykład zdjęcia próbujących się przeprawić przez Morze Śródziemne, a także tych, którym się to nie udało, bo utonęli. Świat jest w dramatycznych czasach, to widać wyraźnie. Nawet niektóre zdjęcia nagrodzone w kategorii „Przyroda” skłaniają do pytania: dokąd zdążamy? Wystawę można oglądać codziennie do 17 grudnia od godz. 10 do 20.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama