Nowy numer 41/2019 Archiwum

Co to jest prawda?

Niby każdy wie, co to jest prawda. Niełatwo ją jednak definiować. Pierwsza trudność – czy chodzi o zgodność słów z przekonaniem?

Czy o zgodność słów ze stanem faktycznym? Niezgodność w pierwszym przypadku to kłamstwo, w drugim – błąd. Na dodatek skutki zarówno błędu, jak i kłamstwa mogą być jednakowo opłakane. Dalej – czy kłamstwem jest wypowiedź, czy może nim być milczenie? Dobrze wiemy, że przemilczając jakąś sprawę, można dopuścić się wielkiego zła. Trzeba uznać, że prawda jest rzeczywistością wielowymiarową. Dlatego zwykle miewamy do czynienia z jakimś jednym czy dwoma jej aspektami. Psychologicznie najważniejsza jest zgodność wypowiedzi z wiedzą i przekonaniem. Brak tej zgodności nazywamy kłamstwem. Staje się ono nieraz przeszkodą nie do pokonania w relacjach czy to osobistych, czy społecznych. Z drugiej, pozytywnej strony stała i sprawdzona wierność prawdzie jest silnym fundamentem międzyludzkich więzów zarówno osobistych, jak i społecznych. Znamienne, że prawda znajduje odniesienie do Boga – zwiemy to przysięgą. I nawet ludzie niewierzący takiego odniesienia szukają, po nie sięgają i szanują je. Czyżby więc prawda była innym imieniem Boga? Czyim imieniem jest zatem kłamstwo?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL