Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Za Trzema Mędrcami

W Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Raciborzu i kilku mniejszych miejscowościach orszaki podążą do Dzieciątka Jezus. Gdzie?

Trzej Królowie znów poprowadzą orszaki tam, gdzie poprowadzi ich gwiazda   Trzej Królowie znów poprowadzą orszaki tam, gdzie poprowadzi ich gwiazda Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Przejdą ulicami miast i wiosek już w sobotę 6 stycznia 2018 roku.

Hasło tego Orszaku to „Bóg jest dla wszystkich”. – Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu - tłumaczą hasło organizatorzy wydarzenia.

W czasie Orszaku odbędzie się też publiczna zbiórka pieniędzy pod nazwą „Mędrcy dla Wschodu”, z której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na terenie Polski na rzecz wschodnich obywateli.

W Opolu Orszak Trzech Króli odbędzie się już szósty raz. Wyruszy o godz. 15.00 – z placu przy ul. Barlickiego (parking przed wejściem głównym do amfiteatru obok stawku Barlickiego). Trasa orszaku będzie wiodła od ul. Barlickiego, przez ul. Piastowską i Korfantego w kierunku dworca. Później uczestnicy skręcą w ul. Krakowską, przejdą przez pl. Wolności w stronę Rynku. Tam odbędzie się koncert: „Dzieci małemu Jezusowi”. O 17.00 w kościele oo. Franciszkanów z „Oratorium o Bożym Narodzeniu” Jana Sebastiana Bacha wystąpi Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski PUERI CLAROMONTANI oraz Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu. Szczegóły na: www.wk.diecezja.opole.pl

W Kędzierzynie-Koźlu, podobnie jak w ubiegłym roku Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 14.00 równocześnie z trzech miejsc w kierunku placu Wolności. Pierwszy - króla Kacpra od strony os. Piastów (z placu przed pływalnią przy al. Jana Pawła II 31); drugi - króla Baltazara, z placu przy kościele pw. św. Eugeniusza de Mazenod na Pogorzelcu (ul. Ligonia 22) a trzeci - króla Melchiora sprzed kościoła św. Mikołaja (ul. Judyma 1). Przed starostwem będzie inscenizacja wizyty w pałacu Heroda, hołdu i pokłonu Trzech Króli oraz wspólne kolędowanie.

Orszak w Raciborzu wyjdzie o godz. 14.00 z parkingu przy ul. Mariańskiej (obok kościoła św. Mikołaja). Przejdzie stamtąd, w drodze kolędując z orkiestrą na Rynek, gdzie nastąpi oddanie pokłonu Małemu Dzieciątku Jezus, Świętej Rodzinie, modlitwa o pokój oraz dalsze kolędowanie. Tam też nagrodzeni zostaną najlepiej przebrani uczestnicy. A o 18.15 w kościele św. Mikołaja odbędzie się koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, którym zakończą się obchody 800-lcia Raciborza. Poprowadzi go pochodzący z Raciborza aktor, Tomasz Solich a zagra m.in. sekcja instrumentów dętych Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic oraz uczniowie ze Szkoły Muzycznej w Rydułtowach.

Orszak w Nysie rozpocznie się o 15.00 przy kościele Wniebowzięcia NMP (przy Rynku Solnym) skąd uczestnicy powędrują na plac przed Bazyliką św. Jakuba i Agnieszki. Tam będzie wspólne kolędowanie.

Po dotarciu na miejsce złożą pokłon Nowonarodzonemu Królowi Pokoju   Po dotarciu na miejsce złożą pokłon Nowonarodzonemu Królowi Pokoju Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Orszaki organizowane są też w mniejszych miejscowościach:

W Białej orszak poprzedzi koncert o 15.00 w kościele parafialnym. Pochód wyruszy ok. 16.00–16.15, przejdzie wokół Rynku i uda się w stronę żywej szopki, gdzie będzie dalsze kolędowanie.

Orszak w Obrowcu rozpocznie się o 15.00 koncertem kolęd i pastorałek w kościele parafialnym (z kapelą góralską z Łodygowic orkiestrą oraz Lukasem Gogolem). Potem orszak przejdzie przez wioskę do sali Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie wystąpi Tomasz Dolski, będzie pokaz tańca, zabawa taneczna dla dzieci i dorosłych a ok. godz. 22.00 pokaz fajerwerków na molo przy stawie.

W Ostrożnicy barwny orszak ruszy o 15.00 z ul. Kopidolskiej. Przejdzie przez miejscowość, by spotkać Świętą Rodzinę i Nowonarodzonego na placu przy plebanii. Tam uczestnicy przełamią się opłatkiem i będą kolędować przy kawie, cieście i grzańcu.

W Prudniku orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12.30 z kościoła św. Michała, przejdzie przez Rynek, by na końcu dotrzeć do kościoła oo. Bonifratrów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma