Monografia stolicy Opolszczyzny przedstawia burzliwe dzieje miasta i opisuje życie codzienne opolan na przestrzeni wieków.
Na zakończenie obchodów 800. rocznicy lokacji Opola prof. Anna Pobóg-Lenartowicz z Uniwersytetu Opolskiego przygotowała książkę, w której w przyjazny sposób opowiada historię miasta i jego mieszkańców, sięgając czasów plemiennych. Opisuje, jak zagospodarowywana była przestrzeń, charakteryzuje rozwój gospodarki, przedstawia kolejne klęski żywiołowe i ich konsekwencje, a także skupia się na ideach przenikających opolan. „Najmniej jest w tym opracowaniu polityki, zrezygnowałam z niej świadomie, głównie dlatego, że wszystkie poprzednie monografie miasta tej sferze życia ówczesnych ludzi poświęcały najwięcej miejsca” – wyjaśnia we wstępie autorka.
Na kolejnych stronach publikacji w krótkich podrozdziałach podpowiada, skąd wzięła się nazwa miasta, odpowiada na pytanie, czy Ostrówek założyli wikingowie, opisuje, jak wyglądał pierwszy gród, a także jak rozwijało się miasto od aktu lokacji, który wydał książę Kazimierz I w 1217 roku, po współczesność.
Wiele ciekawostek znalazło się w rozdziale poświęconym ludziom. Prof. Pobóg-Lenartowicz wyjaśnia, dlaczego dawnych mieszkańców Opola charakteryzuje jako pobożnych, spokojnych, gospodarnych i ucztujących. Okazuje się, że w czasach pokoju to właśnie na ucztach i biesiadach mieszkańcy miasta spędzali najczęściej swój wolny czas. A z czego się utrzymywali? W średniowieczu najsilniejszą grupą zawodową byli tkacze, sukiennicy, krawcy i kuśnierze. Można też powiedzieć, że przez niemały kawałek dziejów Opole browarami stało. Piwo było produkowane nie tylko w browarze zamkowym i klasztorach, ale też w domach, a mieszkańcy płacili podatki od warów piwa, które mogli uwarzyć w domach. W XIX wieku rozwinęły się browary rzemieślnicze.
W jubileuszowej monografii nie zabrakło części poświęconej życiu religijnemu opolan, gminie żydowskiej, życiu kulturalnemu i rozwojowi edukacji. Książkę wzbogacają liczne ryciny i zdjęcia, a zamyka krótka charakterystyka zabytków oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń.
Anna Pobóg-Lenartowicz, „Od opola do Opola. Popularna historia miasta”, Wydawnictwo Nowik, Opole 2017, ss. 155.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się