Nowy numer 43/2020 Archiwum

O przezwyciężenie niezgody

List pasterski z okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

"Świat tak bardzo rozdarty wojnami, terroryzmem i prześladowaniami, które skutkują wygnaniem wielu ludzi z własnych domów i z własnych ojczyzn, a nieraz śmiercią niewinnych, potrzebuje naszego wspólnego świadectwa wiary i naszej solidarności, także z ludźmi dobrej woli. Dlatego wspólnie błagajmy Boga o przezwyciężenie wszelkich form zniewolenia oraz podziałów i niezgody między nami" – rozpoczyna tegoroczny list pasterski z okazji tygodnia ekumenicznego biskup opolski Andrzej Czaja.

List będzie czytany w kościołach diecezji opolskiej w niedzielę 21 stycznia. Bp Andrzej Czaja wspomina w nim ważne ekumeniczne wydarzenia w diecezji opolskiej w minionym roku, m.in. obchody 500-lecia Reformacji, obrady Rzymskokatolicko-Luterańskiej Komisji do Dialogu Teologicznego w Kamieniu Śląskim czy wizytę kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan, który „wyraził uznanie dla ekumenicznej otwartości naszych diecezjalnych i akademickich środowisk”. Biskup opolski zwraca uwagę na słowa wypowiedziane w Opolu przez kard. K. Kocha – „żaden z Kościołów i nikt z chrześcijan nie jest ani tak bogaty, by nie potrzebował ubogacenia ze strony innych, ani tak biedny, by nie mógł innych ubogacać”.

O przezwyciężenie niezgody   Nabożeństwo podczas obrad Rzymskokatolicko-Luterańskiej Komisji do Dialogu Teologicznego w Kamieniu Śląskim w 2017 r. Andrzej Kerner /Foto Gość

Po omówieniu tegorocznej myśli przewodniej Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan – „ Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6) – które zaproponowali wraz z refleksjami na ten temat chrześcijanie z regionu Karaibów, bp Czaja rozwija myśl roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce – „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

– Duch Święty, jeden i ten sam w Chrystusie i chrześcijanach, urzeczywistnia naszą więź z Bogiem i między nami. Sprawia, że Kościół jest ciągle jeden mimo wielkiego zróżnicowania w nim osób, darów, funkcji, a nawet mimo podziałów między nami – pisze biskup opolski, zwracając się do wiernych diecezji o modlitwę o „moc Ducha Świętego dla dzisiejszego Kościoła”.

– Teraz przyszedł czas zanoszenia takiej modlitwy razem, przez nas wszystkich, aby było więcej jedności między chrześcijanami różnych Kościołów i Wspólnot, ale też więcej jedności w naszym Kościele katolickim w Polsce, w naszych diecezjach, parafiach i rodzinach, także pośród kapłanów i osób konsekrowanych – stwierdza bp Andrzej Czaja, nawiązując do wołania św. Jana Pawła II na placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”.

W diecezji opolskiej w ramach tygodnia ekumenicznego odbędzie się kilkanaście nabożeństw, m.in. w Dobrodzieniu, Kamieniu Śląskim, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Opolu i Pokoju. Szczegółowy plan podamy w przededniu Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Całość listu pasterskiego na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama