Nowy numer 12/2019 Archiwum

Moralna entropia

Entropia jest miarą stopnia nieuporządkowania układu i rozproszenia energii – tak to definiują fizycy. Można rzec, że gorące staje się chłodniejsze, zimne – cieplejsze. Wszystko kiedyś stanie się jednakowo letnie.

Co wtedy? Wtedy wszystkie procesy ustaną. Fizycy mówią o „termicznej śmierci wszechświata”. Popatrzmy na ludzki świat rządzony prawami etyki. Czy nie obserwujemy takiego wyrównywania poziomów dobra i zła? Dobro jest coraz bardziej przeciętne. Bohaterów dobra ubywa. Barwne postaci stają się nudno szare i nijakie. Na tym tle zło wtapia się w krajobraz ludzkiego świata i przestaje kłuć w oczy. Czasem zło i dobro zbliżają się do takiej granicy szarzyzny, że trudno odróżnić jedno od drugiego. Odróżnić i oddzielić. Czyż nie coś takiego obserwujemy? Kłamstwo i rozcieńczona w nim prawda – już nie wiadomo, co jest czym. Rodzina i taka manipulacja jej rozumieniem, że każdy związek jakichkolwiek dwóch osób bywa uważany za rodzinę. Własność miliardera i bieda-emeryturka starego portfela. I próbuje się do obu stosować te same ekonomiczne zasady. „Bodaj byś był zimny albo gorący, ale letni jesteś...” – powiada Bóg w księdze Apokalipsy (3,15nn). Świat letnich ludzi – to dramat naszych dni.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL