Tatry i Pieniny na zdjęciach dawnych mistrzów fotografii.
To podróż w czasie i przestrzeni - tak o nowej wystawie w Galerii WuBePe mówią jej organizatorzy. Choć w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej nie ma zdjęć Tatr i Pienin, to właśnie fotografie tych gór są bohaterami ekspozycji.
Odwiedzając galerię, zobaczymy wybrane zdjęcia z potężnego albumu Jarka Majchera „Tatry i Pieniny. Śladami pierwszych turystów i fotografów”, przepięknie wydanego nakładem Wydawnictwa MS. W 2014 r. pierwsze wydanie tej potężnej rozmiarami i zawartością książki zostało wyróżnione nagrodą Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich na XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Obecnie dostępne, drugie wydanie zostało znacznie zmienione i przede wszystkim poszerzone o Pieniny.
Autor zapewnia, że ten album ukazuje Tatry i Pieniny takimi, jakimi widzieli je odkrywcy i dawni turyści, podążający za wskazówkami pierwszych przewodników, drukowanych w XIX wieku. Dawne pejzaże (pochodzące z lat 1859–1939) zarówno w albumie, jak i na wystawie zostały zaprezentowane w towarzystwie tatrzańskich fotografii Jarka Majchera, wykonanych na przestrzeni 30 lat, począwszy od 1985 r.
Jarek Majcher opowiadał o pierwszych tatrzańskich turystach i fotografach Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Podczas wernisażu wystawy Jarek Majcher, miłośnik gór i fotografii, opowiadał o fotografach, którzy z XIX-wiecznym sprzętem fotograficznym wyruszyli w góry razem z turystami, zapisując na szklanych negatywach ówczesne wędrówki. - Aby wykonać zaledwie kilka zdjęć, należało na 2-3 dni wyruszyć w góry, zabierając ze sobą od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów sprzętu fotograficznego. Potrzebnych było kilku tragarzy, przewodnik i dobra pogoda - opowiadał.
W albumie obok artystycznych fotogramów znalazły się dobrane do zdjęć cytaty m.in. Witkiewicza, Kraszewskiego, Eljasza-Radzikowskiego oraz informacje krajoznawcze i historyczne. Na wystawie tych elementów nie odnajdziemy. Niemniej wszystkie zdjęcia zostały umiejscowione w czasie i przestrzeni oraz opatrzone nazwiskiem autora.
Wystawę w Galerii WuBePe (Opole, ul. Piastowska 20) można zobaczyć do 28 lutego.