List pasterski biskupa opolskiego Andrzeja Czai na Wielki Post.
W 1. niedzielę Wielkiego Postu w kościołach diecezji opolskiej będzie odczytywany list pasterski biskupa opolskiego, zatytułowany „Powołani do życia przez Ducha Świętego i Jemu powierzeni”.
„Wzywając do nawrócenia i układania życia według Ewangelii, Pan Jezus wskazuje zasadniczą rację podjęcia tego zadania: «blisko jest Królestwo Boże». Chodzi o to, byśmy nie zmarnowali możliwości udziału w Królestwie Bożym, które jest naszym dziedzictwem” - napisał ordynariusz na rozpoczęcie Wielkiego Postu.
Bp Czaja zachęca w tym słowie, by ciągle odkrywać i poznawać tajemnicę Jezusa Chrystusa, który okazuje nam miłość Boga względem nas, a także rozważać tę miłość, uczestnicząc w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
Wiele miejsca poświęca walce duchowej, walce z wszelkimi pokusami. „Mam na myśli różnego typu podnietę nakłaniająca do grzechu, która nie zawsze musi pochodzić od szatana. Bywa, że ulegamy namowom świata i naszej skłonności do grzechu, a nasze zmysły skażone grzechem pierworodnym przynoszą niebezpieczne dla rozwoju duchowego poruszenia do złego czynu (por. Jk 1,14). Jest też oczywiście wielorakie kuszenie szatańskie. Nie ma się co łudzić. Skoro szatan kusił Jezusa, to i my musimy się liczyć z jego podstępnymi atakami” - napisał biskup opolski.
Wskazał na różne formy działania diabła, ale też wyjaśniał: „Najlepszą formą obrony i walki z pozorami i fałszem jest życie w prawdzie i posłuszeństwo słowu Bożemu, które jest zawsze światłem pośród wszelkich mroków życia na ziemi. Tę drogę wyraźnie nam pokazał Pan Jezus. W odpowiedzi na szatańskie uwodzenie odnosił się do tego, co powiedział Bóg: «Nie samym chlebem żyje człowiek»; «Panu Bogu swemu będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz»; «Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego» (zob. Łk 4,1-13). I druga ważna reguła: Nie możemy się panicznie bać diabła. Pamiętajmy, że Jezus zwyciężył piekło i szatana. Dlatego diabeł nie może nas do niczego zmusić, bez naszego przyzwolenia. Ciągle jednak stara się nas skłonić do zgody na zło, stosując wyrafinowane metody. Dlatego trzeba mieć przed nim respekt i nie wolno z nim wchodzić w żadną relację. On jest naszym bezwzględnym wrogiem”.
W trzeciej, ostatniej części listu pasterskiego biskup opolski wskazuje na potrzebę trwania w łasce uświęcającej, aby być świątynią Ducha Świętego.
„Trzeba mieć świadomość Jego bliskości, Jego wsparcia i mieć do Ducha Świętego szczególne nabożeństwo, z Nim też współpracować. Św. Paweł stwierdza: «Mając życie od Ducha do Ducha się też stosujmy» (Ga 5,25). Jak to rozumieć? Oznacza to, że trzeba Duchowi Świętemu pozwolić się prowadzić, a naszym zadaniem jest z Nim współdziałać. Sprawdzianem jakości naszej współpracy z Nim jest obecność owoców Ducha Świętego w naszym życiu" - wyjaśnił bp Czaja. I zachęcił: „Obudźmy w sobie świadomość obecności Ducha Świętego w nas, pozwólmy Mu działać, bądźmy Mu jak najbardziej ulegli i zaangażowani w Jego działanie”.