Nowy numer 48/2023 Archiwum

80 lat Prawd Polaków

Z tej okazji w Opolu odbędzie się uroczystość, której program jest bogaty.

Wkrótce (6 marca) minie 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które proklamowano na Kongresie Polaków w Berlinie w 1936 r. Z tej okazji Senat RP w grudniu ubr. z inicjatywy senatora Jerzego Czerwińskiego ogłosił rok 2018 – Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

W poniedziałek 5 marca w Opolu odbędą się uroczystości 80-lecia Prawd Polaków, które rozpoczną się Mszą św. w kościele franciszkanów.

- Historia Polaków spod Znaku Rodła i Związku Polaków w Niemczech to historia terenów 8 z 16 województw Polski zachodniej i północnej - przypomina Tadeusz Szczyrbak, lider Rodziny Rodła z Wrocławia, współautor wspomnianej senackiej uchwały oraz organizator uroczystości ogólnopolskich, które odbędą się 4 marca we Wrocławiu, a dzień później w Opolu. Rodzina Rodła to autorska, indywidualna inicjatywa historyczno-edukacyjna przypominająca tradycje Związku Polaków w Niemczech z okresu międzywojennego XX wieku.

- Chcemy przypomnieć to dziedzictwo nie konwencjonalną uroczystością, ale niepospolitą, nieszablonową adresowaną w szczególnie do młodych odbiorców. I przede wszystkim z ich udziałem. W tę uroczystość zaangażowało się wiele placówek oświatowych i kulturalnych. Cieszę się, że jest zaangażowanie wielu młodych ludzi na rzecz idei Rodła. Uczą się pieśni Rodła, piosenki młodych Polaków w Niemczech, haseł Polaków w Niemczech, wierszy „ABC dziatwy polskiej w Niemczech”. Myślę, że po 80 latach przypomnimy w nieszablonowy sposób to, co najważniejsze, czyli pięć Prawd Polaków: Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle! – podkreśla Tadeusz Szczyrbak.

Program uroczystości podajemy na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy