Nowy numer 48/2020 Archiwum

Żydzi w Opolu

Najbardziej znaną postacią był prof. Maurycy Horn, rektor WSP.

W ramach obchodów rocznicy Marca ’68 w Opolu odbyło się kilka spotkań, m.in. debata historyków w MBP i wykład prof. Pawła Śpiewaka (dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego) na UO. W Muzeum Śląska Opolskiego otwarto wystawę pt. „Żydzi w Opolu w latach 1945–1968. Wybrane zagadnienia”. Dyrektor muzeum Urszula Zajączkowska przyznała, że przygotowanie wystawy na temat Żydów mieszkających w Opolu po wojnie było trudnym zadaniem, ponieważ jest to zagadnienie dotychczas naukowo nie opracowywane. MŚO przygotowało wystawę wspólnie z Archiwum Państwowym i Muzeum UO.

Dowiadujemy się z niej, że po wojnie w Opolu – wedle sprawozdań ówczesnej administracji – została tylko jedna osoba narodowości żydowskiej. Do połowy 1948 r. w Opolu zamieszkało 821 osób deklarujących narodowość żydowską lub wyznanie mojżeszowe. – Nie byli to jednak dawni mieszkańcy Opola – zaznaczyła U. Zajączkowska. Więcej danych statystycznych nie ma. Są dokumenty świadczące o kulturalnej i politycznej działalności powojennej społeczności żydowskiej w Opolu.

Druga część wystawy poświęcona jest wydarzeniom Marca ’68 w Opolu. Tu bowiem także doszło do protestów studenckich przeciw władzy tłumiącej wolność słowa. Ze studiów relegowano kilka osób, m.in. Krzysztofa Borkowskiego, który był obecny na wernisażu wystawy i wyraził opinię, że protest studencki był sterowany przez SB, wykorzystującą idealizm młodzieży. W wyniku wydarzeń Marca ’68 i antysemickiej nagonki w Opolu m.in. posadę rektora WSP stracił prof. Maurycy Horn, który starał się odegrać rolę koncyliacyjną: nie dopuścił do interwencji milicji na terenie miasteczka akademickiego, a studentów powstrzymał przed wyjściem na ulice.

Pouczająca – i wstrząsająca przez narzucające się analogie – może być lektura dokumentów udostępnionych na wystawie. Ich język i treść poraża siłą prymitywnej propagandy, która wrogów ludu i narodu widziała w „syjonistach” oraz w buntujących się przeciwko autorytarnej i szowinistycznej atmosferze gomułkowskiego komunizmu młodych ludziach i środowiskach inteligencji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama