Nowy numer 8/2019 Archiwum

W gwarze siła i moc

W Izbicku już po raz 25. odbędzie się konkurs gawędziarski "Śląskie Beranie".

O tym, jak ważny jest język „domowy”, dialekt rodzinny, mówił na początku tego roku papież Franciszek: „Przekaz wiary może się dokonywać tylko »w dialekcie«, w dialekcie rodzinnym, mamy i taty, babci i dziadka (...). Nie zapominajcie o tym. Waszym zadaniem jest przekazywanie wiary, ale trzeba to czynić w dialekcie miłości waszego domu, rodziny”.

Już po raz 25. pasjonaci gwary śląskiej z Izbicka – Zespół Szkół oraz wójt gminy - organizują wojewódzki konkurs gawędziarski „Śląskie Beranie”. Celem jest kultywowanie gwary i tradycji wśród najmłodszego pokolenia, zachowanie opowieści poprzednich pokoleń od zapomnienia. Od paru lat w konkursie jest także kategoria dla dorosłych, a w tym roku przewidziana jest kategoria specjalna – dla VIP-ów, którzy zechcą się zaprezentować na scenie, mówiąc po śląsku.

Konkurs odbędzie się w Zespole Szkół Gminy w Izbicku w piątek 27 kwietnia (początek występów o godz. 9). Zaprezentują się dzieci w wieku przedszkolnym, ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Gala finałowa – w niedzielę 29 kwietnia. Będzie jej towarzyszył VI Jarmark Folklorystyczny „W tradycji siła i moc zaklęta” (od godz. 15), na którym jak zwykle będzie wiele atrakcji kulinarnych, artystycznych i rękodzielniczych.

Do poniedziałku (16 kwietnia) można jeszcze zgłaszać swój udział w "Śląskim Beraniu".

Odpowiedzialna za organizację jubileuszowego „Śląskiego Berania” jest Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko. Zgłoszenia należy kierować pod adres: Zespół Szkół Gminy Izbicko Szkoła Podstawowa im. Franciszka Myśliwca w Izbicku, ul. 15 Grudnia 32, 47-180 Izbicko, tel./fax. 77/ 461 72 84; e-mail: sekretariat@zsgi.pl

Szczegóły (m.in. regulamin zgłoszeń) na stronie zsgi.pl.


"Gość Opolski" jest patronem medialnym XXV "Śląskiego Berania".

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL