Nowy numer 12/2019 Archiwum

Czas etycznego formowania

Na polu etycznego formowania człowieka oprócz rodziny znaczącą rolę ma szkoła.

Choćby przez to, że jej środowisko przez wiele lat wypełnia czas młodego, a chłonącego wszystko w siebie człowieka. Wbrew pierwszemu odruchowi nie chciałbym, aby moje dziecko miało wokół siebie samych idealnych i poprawnych kolegów i koleżanki. W dorosłym życiu nigdy tak nie będzie. Od małego powinno się uczyć oceniać – tak innych, jak i siebie.

Tu ogromnie delikatna i trudna rola wychowawców. Bo nie wolno im etykietować wychowanków wedle klucza „dobry” – „zły”. A równocześnie nie wolno im zacierać granicy dobra i zła. Innymi słowy: jak nie odepchnąć łobuza, a jednak łobuzerski czyn nazwać złem? Więcej – nawet ukarać, ale tak, by kara nie była poniżeniem. Czas nauki szkolnej to także czas etycznego formowania w klubach sportowych, w organizacjach harcerskich, we wspólnotach ministranckich, mariańskich, oazowych. Wszędzie tam, gdzie są do spełnienia konkretne cele, gdzie stawiane są wymagania, gdzie młodzi ludzie tworzą środowisko, z którym się identyfikują. I gdzie znajdą nieco starszych od siebie, którzy mogą stać się dla nich mistrzami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL