Nowy numer 30/2021 Archiwum

Małymi krokami naprzód

Fundacja Sanktuarium Góry Świętej Anny rozpoczęła 21. rok działalności.

19 kwietnia miało miejsce doroczne spotkanie rady nadzorczej fundacji, która przez ubiegłe 20 lat dokonała wielkiego dzieła odnowy i restauracji kaplic kalwaryjskich na Górze Świętej Anny, wspomagała remonty i renowacje klasztoru oraz samej bazyliki.

Spotkanie jak zwykle rozpoczęło się nabożeństwem do św. Anny, któremu przewodniczył o. Jonasz Pyka, gwardian franciszkańskiego klasztoru i kustosz sanktuarium. Potem w bibliotece klasztornej odbyła się część sprawozdawcza, której przewodniczył Andrzej Balcerek, przewodniczący rady nadzorczej.

Składający roczne sprawozdanie prezes zarządu fundacji Helmut Paździor zwrócił przede wszystkim uwagę na fakt, że w ubiegłym roku Góra Świętej Anny nie otrzymała – wcześniej obiecywanego – wsparcia wielkiego projektu rewitalizacji całej miejscowości (m.in. rynek, parkingi, dojazdy etc.). Od lat trwały prace studyjne i projektowe tej szeroko zakrojonej i niezbędnej inwestycji dla miejsca, które od 12 lat cieszy się statusem Pomnika Historii.

Projekt całości prac sfinansowała w ubr. właśnie Fundacja. – W tej sytuacji mamy nadzieję, że uda nam się go małymi krokami – powiedział H. Paździor. W grę wchodzi jednak suma 40 mln zł, która bez dotacji centralnych jest nie do udźwignięcia przez starostwo powiatu strzeleckiego i gminę Leśnica, które są również zaangażowane w ten projekt.

W roku 2018 Fundacja planuje m.in. częściową renowację kalwaryjskich kaplic Bożego Grobu, Ogrójca, Zdrady Judasza, bocznej kaplicy MB Częstochowskiej w bazylice, krużganków oraz kaplicy MB Fatimskiej na Rajskim Placu. Największym wyzwaniem remontowym są schody prowadzące do Groty Lurdzkiej. Koszt całości tego remontu szacowany jest na ok. 400 tys. zł. Takimi środkami Fundacja nie dysponuje, zatem remont będzie prowadzony etapami. W ubiegłym roku Fundacja miała przychody w wysokości ok. 222 tys. zł ( w tym – 99 tys. to darowizny osób prawnych, 37 tys. – darowizny osób fizycznych). Na rok bieżący z tej kwoty zostało 161 tys. zł.

Małymi krokami naprzód   O. Błażej Kurowski (z lewej), poprzedni gwardian i kustosz sanktuarium, na zakończenie posiedzenia rady w uznaniu wielkich zasług dla działalności Fundacji otrzymał figurkę św. Anny. Z prawej - o. Jonasz Pyka. Andrzej Kerner /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama