Nowy numer 48/2020 Archiwum

Telefon pełen życzliwości

Na linii dyżurują m.in. pedagodzy, psycholodzy, psychoterapeuci, specjaliści z zakresu prawa, a także osoby, które po prostu służą życiowym doświadczeniem.

Całe życie pracowałam z młodzieżą i będąc już na emeryturze, zapragnęłam pracować z osobami dorosłymi. Ukończyłam kurs animatorów osób starszych i założyłam przy parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu klub dla seniorów – mówi Halina Pięta, inicjatorka Opolskiego Telefonu Życzliwości 60+. Klub spotyka się w każdy czwartek od 10.00 do 12.00. Ponadto we wtorki odbywa się lektorat języka angielskiego. – Pracując z seniorami, dostrzegłam, jak wiele w naszym mieście jest propozycji dla osób aktywnych, zaangażowanych. Ale też zauważyłam, że brakuje inicjatyw organizowanych z myślą o osobach mniej aktywnych, mało wychodzących z domów – podkreśla pani Halina.

Lek na samotność

– Aktywni seniorzy, którzy chcą mieć zajęcie, sami odnajdują miejsca, gdzie mogą się realizować. Ale jest bardzo duża grupa osób w starszym wieku, które nie przejawiają żadnej aktywności własnej. Może nie wiedzą, jak bogata oferta na nie czeka, może są tak wychowane, że uważają, iż osobie w starszym wieku już nie wypada – mówi Grażyna Gabriel, zaangażowana w Opolski Telefon Życzliwości. Dodaje, że często są to ludzie samotni, schorowani, opuszczeni przez dorosłe dzieci, mający wiele rozmaitych problemów, z którymi się borykają. Opolski Telefon Życzliwości (tel. 77 441 23 70) powstał właśnie po to, by do tych osób dotrzeć. Przy klubie zawiązała się grupa wolontariuszy, początkowo zarówno seniorów, jak i młodzieży, którzy podzielili się dyżurami przy telefonie. – Staramy się, by na dyżurze były zawsze dwie osoby. W poprzednich latach było tak, że dyżurowali wspólnie senior i młodsza osoba, która pomagała w wyszukiwaniu informacji, o jakie prosili dzwoniący. W tej chwili w naszej grupie jest mniej osób młodych, bo tym, którzy z nami współpracowali, szczęśliwie udało się znaleźć pracę. Ale mamy nadzieję, że do naszego zespołu dołączą nowe osoby, które dysponują czasem – mówi Halina Pięta.

Porady i odpowiedzi

Inicjatywa, kierowana do osób 60+ z Opola i województwa opolskiego, działa już od 2 czerwca 2016 r. Telefon czynny jest przez 12 godzin w tygodniu. – Na początku naszej działalności nie było takiego dyżuru, na którym nie byłoby telefonów. Później mieliśmy zmianę siedziby i pojawił się problem przy zmianie operatora. Telefon nie działał przez 3 miesiące i projekt praktycznie musieliśmy zaczynać od nowa – opowiada Grażyna Gabriel.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama