Nowy numer 8/2019 Archiwum

Zmarł ks. Paweł Nimptsch

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 22 maja w Cisku.

17 maja 2018 r. zmarł ks. Paweł Nimptsch, lat 92, emerytowany proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Cisku.

Śp. ks. Paweł Nimptsch urodził się 17 kwietnia 1926 r. w Rokitnicy (powiat Bytom) w rodzinie górniczej Sylwestra i Gertrudy z d. Kocur. Był najstarszym z pięciorga rodzeństwa. W 1936 r. rozpoczął edukację w szkole powszechnej w rodzinnej Rokitnicy, a od 1936 r. kontynuował ją w gimnazjum humanistycznym w Bytomiu.

Naukę przerwała druga wojna światowa, ponieważ w 1944 r. został wcielony do armii niemieckiej i wysłany na front wschodni. W kwietniu 1945 r. trafił do niewoli sowieckiej, ale z powodu choroby został dość szybo zwolniony i przewieziony na teren Niemiec. Rozpoczął naukę w wyższej szkole ludowej w Dreźnie, jednak we wrześniu 1947 r. powrócił do rodzinnej Rokitnicy. Został przyjęty do Państwowego Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych, gdzie w 1949 r. złożył egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego w Opolu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1954 r. w Opolu z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

Po święceniach został wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, a po roku w parafii Trójcy Świętej w Bytomiu. W 1958 r. został mianowany proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Cisku i był tam proboszczem aż do przejścia na emeryturę w 2001 r.

W 1992 r. został sędzią Sądu Biskupiego Diecezji Opolskiej. Biskup opolski odznaczył go w 1977 r. tytułem dziekana honorowego, a w 2001 r. radcy duchownego.

Ks. Paweł Nimptsch zmarł  w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu, gdzie spędził ostatnie miesiące życia.

Eksportacja w poniedziałek 21 maja o 16.00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Cisku. Pogrzeb odbędzie się tamże następnego dnia (wtorek 22 maja) o 10.30.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL