- Ten koncert to rodzaj malarstwa muzycznego - mówi kleryk Michał Mandola, organizator koncertu.
W przyszłą niedzielę, 27 maja o godz. 17, w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu (ul. Drzymały 1 c) rozpocznie się koncert w wykonaniu Łukasza Mandoli (organy) i Scholi Cantorum WMSD pod dyr. ks. Joachima Waloszka. Artyści zaprezentują „Nieszpory Maryjne” Marcela Dupré.
Marcel Dupré (1886-1971) był kompozytorem, profesorem Konserwatorium Paryskiego i organistą kościoła św. Sulpicjusza w Paryżu.
- Ten koncert będzie przykładem aliteracji muzycznej czyli swoistego malarstwa muzycznego tj. kompozycji dopasowanej do konkretnych antyfon, psalmów i hymnu nieszporów ku czci NMP. Nieszpory maryjne Marcela Dupré to utwór o charakterze współczesnym, z oryginalną harmonią i urozmaiconą formą. Jest wyjątkową medytacją tekstu nieszporów, wprowadza niezwykły nastrój. Jest to jednak kompozycja dosyć trudna do wykonania - informuje kleryk Michał Mandola, prezes seminaryjnej Scholi Cantorum wykonującej śpiew gregoriański po kierunkiem znanego specjalisty w tej dziedzinie - ks. dr. Joachima Waloszka.
Pomysł zorganizowania wyjątkowego koncertu zrodził się we współpracy Michała Mandoli i jego brata Łukasza - organisty, absolwenta opolskiego DIMK, a potem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Dariusza Bąkowskiego-Koisa (obydwa dyplomy z wyróżnieniem). Ł. Mandola obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej w Krakowie.
Wstęp na koncert jest wolny.