Nowy numer 44/2020 Archiwum

Emanował dobrocią

Dziś mija 50 lat od śmierci bp. Henryka Grzondziela.

Należał on do pokolenia, które w XX stuleciu było uczestnikiem i świadkiem stopniowego budowania zupełnie nowego kształtu tych ziem i obrazu duchowego wszystkich ich mieszkańców - podkreśla bp Jan Kopiec, autor „Opowieści o biskupie Henryku”.

Bp Henryk Grzondziel przeżył czasy obu wojen światowych, a także czasy ideologii nazistowskiej i komunistycznej. Wzrastał w wierze górniczej rodziny i ta siła stała się dla niego właściwym fundamentem.

- Swoim życiem ukazał, jak należy być wielkodusznym, by konsekwentnie podejmować się wykonywanych zadań, niezbędnych dla dobra Kościoła. Umiłował Kościół, któremu zawsze pragnął poświęcić swe życie, talenty i siły - tłumaczy bp Kopiec.

Przypomina, że bp Henryk Grzondziel wychowywał się  w górniczej rodzinie, wykształcony był we Wrocławiu, pełnił różnorodne funkcje duszpasterskie w archidiecezji wrocławskiej, a już po II wojnie światowej, pod wpływem władz państwowych został wyrzucony z archidiecezji wrocławskiej i przeniósł się na Opolszczyznę.

Na Śląsku Opolskim posługiwał przez ostatnie 15 lat życia. Był proboszczem parafii w Krzyżanowicach, a od kiedy w lutym 1957 r. został powołany przez bp. Franciszka Jopa na wikariusza generalnego w Opolu, objął parafię w Nowej Wsi Królewskiej.

Sakrę biskupią przyjął 16 sierpnia 1959 z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Służba Kościołowi na rodzinnej ziemi stanowiła dla niego motyw i zobowiązanie o wymiarze moralnym i obywatelskim. Kierowało nim przekonanie, że jako kapłanowi trzeba pracować dla Kościoła, trzymając się z dala od jakichkolwiek polityczno-partyjnych doraźnych wymogów - wyjaśnia bp Kopiec.

Bp Henryk Grzondziel zmarł we wspomnienie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, nad ranem 24 maja 1968 roku w swoim mieszkaniu w Grudzicach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski. Biskup został pochowany przy wejściu do grudzickiego kościoła Matki Boskiej Fatimskiej.

Właśnie w tym kościele w czwartek 24 maja o 18.00 zostanie odprawiona Msza św. za śp. bp. Henryka Grzondziela w 50. rocznicę jego śmierci. Mszy św. przewodniczyć będzie biskup opolski Andrzej Czaja, a homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama