Nowy numer 43/2020 Archiwum

To będzie spotkanie, o jakim marzyliśmy

Ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zaprasza na wyjątkowy festiwal, który od 4 do 8 lipca potrwa w Opolu-Winowie.

Anna Kwaśnicka: Była już „Ławka Go”, była „Ławka PnP”, a teraz ruszyły zapisy na „Ławkę Festiwal”. Co Centrum Duszpasterstwa Młodzieży szykuje tym razem?

Ks. Łukasz Knieć: Bardzo cieszymy się na to zbliżające się spotkanie. Od dawna marzyliśmy, by je zorganizować. Po pierwsze, będzie ono dłuższe od wcześniejszych spotkań, bo potrwa od środy 4 lipca do niedzieli 8 lipca. Wszystko wydarzy się w bardzo uroczym miejscu, to znaczy w Opolu-Winowie. Tam, na terenach zielonych za kościołem parafialnym, powstanie miasteczko namiotowe. Mieszkanie pod namiotami na pewno nada specyficzny klimat naszemu festiwalowi. Będzie też naprawdę wiele przestrzeni i możliwości, by ze sobą pobyć i pielęgnować dobre spotkania.

Co to będą za spotkania?

Po pierwsze, przy organizacji Światowych Dni Młodzieży nauczyliśmy się, jak wielką wartością jest to, że młodzież może pobyć ze sobą i zawiązywać przyjaźnie. Ale te spotkania zawsze sięgają dalej niż to, co na ziemi. To znaczy spotykamy się też z Tym, który jest w niebie. I to jest super! Oczywiście, będzie też okazja do spotkań młodzieży z duszpasterzami i zaproszonymi gośćmi.

Jak będzie wyglądał festiwalowy dzień?

Będziemy budzić się rano i to już jest cudowne! Piękne słońce będzie nas ogrzewać, a z naszej kawiarni już będzie unosił się zapach kawy i kakao. Kawiarnia stanie się bardzo ważnym miejscem tego festiwalu. Do południa będziemy mieli okazję do spotkań między sobą i do posłuchania kogoś mądrego. Będzie też czas na modlitwę. Z kolei popołudniami będą odbywały się rozmaite warsztaty. Szykujemy m.in. warsztaty z duchowości, komunikacji, ale też muzyczne, rycersko-czeladnicze i CrossFit. A wieczorami będą koncerty. Zaprosiliśmy Albo i Nie oraz Fisheclectic. Będzie też Koncert Uwielbienia.

Kto jest zaproszony na „Ławkę Festiwal”?

Zapraszamy młodzież z całej diecezji opolskiej. Zapraszamy studentów, uczniów szkół średnich i absolwentów III klasy gimnazjum. Zapraszamy zarówno tych, którzy już uczestniczyli we wcześniejszych spotkaniach, ale też tych, którzy jeszcze nigdy nie spędzili z nami czasu.

To może pytanie w imieniu rodziców: dlaczego warto wysłać nastolatka na „Ławkę Festiwal”?

Bo wróci do domu odmieniony, pełen wrażeń i doświadczeń. Chcemy dać młodym ludziom doświadczenie Kościoła. Będziemy posługiwać się treścią orędzia papieża Franciszka na XXXIII Światowy Dzień Młodzieży.

O czym będzie mowa?

Roboczy temat spotkania brzmi: „Życie na bogato”. Ponieważ papież mówi do młodych o nieskończonych bogactwach egzystencji.

Brzmi to bardzo poważnie... O czym młodzież usłyszy?

Festiwal będzie dla młodych okazją, aby poczuli, że mogą żyć z pasją i że ich jedynym oknem na świat - jak napisał papież Franciszek - nie musi być komputer i smartfon.

Na początku podkreślił Ksiądz, że festiwal był Waszym marzeniem...

Tak! To dlatego, że po wcześniejszych spotkaniach, tych weekendowych i jednodniowych, zawsze pozostawał niedosyt. Wierzę, że teraz ten niedosyt uda nam się nasycić, bo festiwal jest znacznie większą przestrzenią do tego, czego przez weekend brakowało. Młodzież mówiła nam, że te spotkania są za krótkie, że jest za mało czasu na rozmowy pomiędzy kolejnymi punktami programu. Nie ukrywam, że inspirujemy się wieloma festiwalami, które w wakacje odbywają się w różnych miejscach Polski i organizowane są przez zgromadzenia zakonne czy niektóre diecezje. Chcemy, żeby młodzi ludzie z diecezji opolskiej też mieli swój festiwal, który będzie ich integrował. Piękne jest to, że „Ławkę Festiwal” przygotowujemy z ekipą młodych. Spotykamy się, by wspólnie opracowywać szczegóły tego, co się wydarzy.

To jeszcze proszę o kilka technicznych informacji... Czy trzeba mieć swój namiot? Co z jedzeniem?

Namioty trzeba mieć swoje. Wytyczymy strefę męską i żeńską. Obiady zapewniamy. Natomiast w kawiarni będą dostępne napoje i naleśniki. Koszt uczestnictwa w spotkaniu wynosi 115 zł, a zapisy już trwają.


Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: botafe.pl, w zakładce "Aktualności".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama