Nowy numer 7/2019 Archiwum

Ulewny deszcz zniszczył zabytkową świątynię

Zawalił się dach kościoła św. Jerzego Hajdukach Nyskich.

Portal "I Love Nysa" poinformował, że niedzielne ulewne deszcze zalały remontowany dach kościoła. Niestety po wypompowaniu wody zawalił się strop świątyni.

Kościół św. Jerzego w Hajdukach Nyskich należy do parafii Wniebowzięcia NMP w Kępnicy w dekanacie nyskim. Jego ściany zdobią cenne polichromie, pochodzące nawet z XV wieku.

Najstarsze malowidło, ilustrujące przypowieść o pannach mądrych i głupich, pochodzi z ok. 1410 roku. Najobszerniejsze, złożone z wielu scen zarówno pasyjnych, jak i moralizatorskich, znajduje się na ścianie północnej świątyni i datowane jest na ok. 1460 r., natomiast sceny heraldyczne pochodzą z ok. 1500 r.

Jesienią 2017 r. przechodzący przez Opolszczyznę orkan uszkodził dach świątyni. Parafia i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie zajęły się pozyskiwaniem środków na jego naprawienie.

Przeczytaj także: Zawalił się dach kościoła św. Jerzego w Hajdukach Nyskich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL