Diecezjalna Fundacja Ochrony świętowała jubileusz 25-lecia działalności.
- Z perspektywy 25 lat widać, że mamy do czynienia ewidentnie z Bożym dziełem – powiedział podczas Mszy św. z okazji jubileuszu działalności Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia biskup opolski Andrzej Czaja.
Eucharystię sprawowaną w kościele seminaryjno-akademickim pw. Jadwigi Śl. w Opolu koncelebrowało 13 kapłanów, wśród nich prezes zarządu fundacji – ks. Józef Mikołajec, jej wiceprezes i dyrektor ks. Jerzy Dzierżanowski, sekretarz i dyrektor poradni rodzinnej – ks. Paweł Landwójtowicz. W kościele zebrało się w niedzielne przedpołudnie kilkaset osób – pracownicy fundacji, przyjaciele, dobroczyńcy, rodziny związane z różnymi agendami fundacji (Katolicki Ośrodek Adopcyjny i Opiekuńczy, Dom Matki i Dziecka, Poradnia Rodzinna).
- Rozwijaliście się jak ewangeliczne ziarnko gorczycy. Jakie to małe było na początku. Można było mieć nawet obawy, czy to się rozwinie, czy będzie trwało. A jednak Pan temu dziełu błogosławił i to dzieło się rozwinęło jak piękne rozłożyste drzewo o niezwykłych rozmiarach, jak cedr o którym dzisiaj słyszeliśmy w Słowie Bożym – mówił bp Czaja wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Fundacji stając się narzędziami w rękach Bożych - zarówno pracownikom Fundacji, jak i jej darczyńcom oraz wspierającym przyjaciołom.
W ciągu 25 lat działalności Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia nową rodzinę przy wsparciu Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego znalazło 734 dzieci, ponad 1600 matek z dziećmi otoczono opieką w Domu Matki i Dziecka, a z pomocy Diecezjalnej Poradni Rodzinnej skorzystało ponad 15 000 osób. Biuro DFOZ zrealizowało ponad 100 projektów.
- Wyzwania przed Kościołem, a w związku z tym i fundacją, są ogromne. Kryzys wiary we wspólnocie Kościoła jest dziś wielki. Brak wiary u tak wielu ludzi ochrzczonych, którzy odeszli, gdzieś się pogubili. Kryzys miłości, kryzys dobrych relacji i komunikacji, kryzys wrażliwości serca. To ogromne potrzeby. Potrzebujemy jeszcze więcej wsparcia, i to wsparcia strukturalnego, by na tej ziemi mogły powstawać w każdym miejscu naszej diecezji ośrodki służby życiu i rodzinie – mówił ordynariusz.
- Miejcie świadomość tego, że przykładacie rękę do Bożego dzieła. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to Boże dzieło, nie jakiś rodzaj filantropijnej akcji. Pan Bóg błogosławi swemu dziełu. Jego dziełem jest dzieło ludzi jeśli strzeże ono ładu Bożego. Dbajcie o to, aby to, co czynicie, było Boże, a Pan Bóg wam pomoże – zakończył homilię bp A. Czaja.
Po Mszy św. w auli wydziału teologicznego odbyła się gala jubileuszowa, którą poprowadził szef anteny radia Doxa Dawid Rajwa. W jej trakcie zaprezentowano film o działalności DFOZ, a następnie przedstawiciele władz (prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, wicewojewoda Wioletta Porowska, wicemarszałek Roman Kolek) złożyli życzenia i podarunki jubileuszowe. Potem bp Andrzej Czaja, ks. Jerzy Dzierżanowski, ks. Józef Mikołajec, Beata Balicka-Błagitka (dyrektor biura DFOZ) i Barbara Słomian (dyrektor Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego) wręczyli 41 osobom i instytucjom statuetki „Przyjaciela Fundacji”. Wśród uhonorowanych znalazła się także redakcja „Gościa Opolskiego”.
Świętowanie jubileuszu DFOZ zakończyło się koncertem sopranistki Aleksandry Szafir.
Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Czaja. Z lewej (nie licząc asystujących diakonów)- ks. Józef Mikołajec, z prawej - ks. Jerzy Dzierżanowski Andrzej Kerner /Foto Gość