GN 28/2018 Archiwum

Rok 1945 na Śląsku

Wydarzenia końca II wojny światowej opisane w szerokiej perspektywie, ale też losami pojedynczych osób, widziane oczami mieszkańców, jeńców i czerwonoarmistów.

Książka pt. „Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały” wydana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej jest pokłosiem konferencji zorganizowanej przez opolską delegaturę IPN we współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach–Opolu w 2015 roku. Ukazuje ona wydarzenia pierwszego półrocza 1945 r. na Śląsku w różnych kontekstach – od militarnych, przez polityczne, po społeczno-ekonomiczne. – Tragedia mieszkańców Śląska przez przedstawicieli mniejszości niemieckiej i środowisk autonomistów śląskich kojarzona jest przede wszystkim z inwazją Armii Czerwonej na obszar dzielnicy, a także z represjami z pierwszych lat powojennych, stosowanymi przez władze sowieckie i komunistyczną administrację polską.

Dostępne jest 38% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma