Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Z dziećmi do Matki

Z dziećmi do Matki przejdź do galerii

Jubileusz 300 lat sanktuarium maryjnego w Zlatych Horach.

Z dziećmi do Matki   Wśród tych, co przyjechali nie brakło chętnych do Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Tomasz Horak /Foto Gość Początki sanktuarium „Maria Hilf! – Maryjo, ratuj!” nad Zlatymi Horami blisko Głuchołaz sięgają roku 1647.

Dobiegała końca wojna trzydziestoletnia, szwedzkie wojska plądrowały okolicę, ludzie chowali się po górach. Wtedy przyszedł na świat, w górskim lesie, mały Martin. 71 lat później zaczęły się pielgrzymki do tego miejsca, gdzie – jak wierzono – objawiła się Matka Boska. Szybko przylgnęła do tego miejsca nazwa – zawołanie „Mariahilf”, wypowiadane jednym tchem. Tego roku mija 300 lat od tamtych dni.

W sobotę 11 sierpnia miała miejsce dziękczynna pielgrzymka mieszkańców bliskiej i dalszych okolic tego przygranicznego zakątka Republiki Czeskiej. Maryję czczą oni jako obrończynię życia, zwłaszcza tego bezbronnego życia dzieci – jak ów urodzony tam Martin.

Dzieci zatem wiele było na świętym miejscu – od maleńkich, po duże. Wzruszające były to sceny. Obiektyw aparatu niejako sam wyszukiwał je w tłumie ludzi. Reporter zaś starał się zatrzymać w kadrze zarówno przebieg uroczystej Mszy świętej, jak i baraszkujące, a także modlące się dzieci. Czeskie matki i ojcowie Matce przynieśli swoje pociechy...

Z dziećmi do Matki   W procesji z darami szli i najmłodsi i starsi... ks. Tomasz Horak /Foto Gość Uroczystości przewodniczył biskup sufragan z Ołomuńca Josef Hrdlička, kapłan, poeta, dobry kaznodzieja. Taki dusza człowiek. Przypomniał historię tego miejsca, historię świątyni wysadzonej w powietrze przez komunistyczne władze w roku 1973. W roku 1995 poświęcono zbudowany od podstaw na tym samym miejscu nowy kościół (więcej na ten temat w 34. numerze „Opolskiego Gościa Niedzielnego” na 26 sierpnia). I potrzebę wielorakiej ochrony życia, nie tylko dzieci, nakreślił. Zakończył wezwaniem do Matki Boskiej Wspomożycielki: „Matko nebeská, prosím, pomoz nam!”.

Nad całością czuwał i z oddanymi temu miejscu ludźmi pracował ks. Mariusz Banaszczyk, rektor sanktuarium. Resztę opowiedzą zdjęcia. Z dziećmi do Matki   Pomocy Maryi ludzie wzywają tu niezależnie od wieku i narodowości. Bo Ona łączy wszystkich - Polaków, Czechów i Niemców, starych i młodych... ks. Tomasz Horak /Foto Gość

« ‹ 1 › »
300 lat sanktuarium Mariahilf

Foto Gość DODANE 12.08.2018 AKTUALIZACJA 13.08.2018

300 lat sanktuarium Mariahilf

​11.08.2018, Zlate Hory. Jubileuszowa pielgrzymka w 300. rocznicę powstania sanktuarium Mariahilf w Zlatych Horach (Czechy).  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Horak

|

GOSC.PL

publikacja 12.08.2018 22:11

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JUBILEUSZ
  • MARIAHILF
  • SANKTUARIUM

Polecane w subskrypcji

  • Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
    • Rozmowa Gościa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
  • „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
    • Kościół
    • Adam Śliwa
    „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
  • Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
    • Zdrowie
    • Klaudia Katarzyńska
    Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
  • Czy Bóg milczał w Auschwitz? W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach znajdujemy odpowiedź
    • Kościół
    • Magdalena Dobrzyniak
    Czy Bóg milczał w Auschwitz? W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach znajdujemy odpowiedź
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X