GN 48/2020 Archiwum

Kiedy kolejna pielgrzymka?

- Jestem przeniknięty uczuciem wdzięczności, że w miarę bezproblemowo tyle osób dało się poprowadzić w drodze - mówi ks. Marcin Ogiolda, szef opolskiej pielgrzymki.

Kiedy pielgrzymi pokonywali ostatnie kilometry dzielące ich od Częstochowy, przed obliczem Jasnogórskiej Pani modlił się ks. Marcin Ogiolda, przewodnik 42. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę.

- Jestem przeniknięty uczuciem wdzięczności, że w miarę bezproblemowo, bezkonfliktowo ponad 2,5 tysiąca osób dało się poprowadzić w drodze, że jesteśmy i celu - mówi ks. Ogiolda.

- Wiadomo, że większość spraw organizacyjnych robi się przed pielgrzymką, w drodze wszystko się po prostu toczy, choć nie da się ukryć, że ciężar odpowiedzialności jest obecny - podkreśla główny przewodnik.

Wśród 2610 pielgrzymów najstarszy brat - idący z Kluczborka - miał 86 lat, a najmłodsza pątniczka miała zaledwie pół roku. Było też dwoje dzieci niesionych w łonie mamy.

- Cieszy mnie, że coraz więcej rodzin jest na pielgrzymce. To coś niesamowitego, bo nie da się ukryć, że jest to ogromny wysiłek rodziców, ale jednocześnie ogromna radość - mówi ks. Ogiolda.

Piesza pielgrzymka nazywana jest rekolekcjami w drodze. Jak je przeżywać, wędrując czasem w 100-, a czasem w blisko 200-osobowej grupie?

- Przeżycie tych rekolekcji zależy od osobistego nastawienia. Mówimy ludziom, że nikt za nikogo niczego nie zrobi. Jeśli ktoś nie chce uczestniczyć w modlitwie czy śpiewie, nie wsłuchuje się w konferencje i głoszone słowo, wtedy trudno o wewnętrzną przemianę, wtedy nie są to rekolekcje. A w momencie, gdy ktoś chce - i tych pielgrzymów jest naprawdę wielu - to treści, z których mogą zaczerpnąć, jest bardzo dużo - podkreśla ks. Marcin Ogiolda.

Wspomina m.in. piątkową Drogę Krzyżową w „jedynce” żółtej - z medytacjami, ze śpiewem, podczas której nikogo nie trzeba było specjalnie zachęcać do włączenia się w przeżywanie nabożeństwa.

A pytany o termin przyszłorocznej pielgrzymki, ks. Ogiolda wyjaśnia, że od kilku lat z ojcami paulinami ustalone jest, że opolscy pątnicy wchodzą na Jasną Górę w 3. sobotę sierpnia, tak by nie kolidowało to z uroczystościami odpustowymi ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Zatem 43. Piesza Pielgrzymka Opolska dotrze do celu drogi w sobotę 17 sierpnia 2019 r. A pierwsi pątnicy wyruszą w niedzielę 11 sierpnia i ostatni w środę 14 sierpnia 2019 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama