Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ile warta jest wolność

Sierpień i wrzesień są dla Polski czasem szczególnych rocznic. Bitwy Warszawskiej (1920), początku wojny (1939) z oboma okupacjami, wybuchu powstania warszawskiego (1944), ukonstytuowania się „Solidarności” (1980).

Wspólnym mianownikiem tych wydarzeń jest wolność. I to nie wolność jednostkowa, a wolność całej społeczności państwowej i narodowej. W dalszej historii mieliśmy kilka podobnych wydarzeń. Inna była cena tej wolności, zarówno płacona przez poszczególnych ludzi, jak i przez cały naród. Inne było ryzyko – czasem narzucone, czasem podejmowane dobrowolnie. Najczęściej zaś było nie do ominięcia. Do dziś pytamy, czy było warto. To pytanie postawione w związku z wybuchem wojny jest bez sensu. Choć można pytać, czy warto było walczyć od 1939 roku przez kolejnych lat dwadzieścia. W tę kwestię wpisuje się pytanie o powstanie warszawskie. My nie pytajmy. Odpowiedź padła w roku 1944. I to nie jako „warto”, ale jako „trzeba”. Etyka operująca czynnikiem „warto – nie warto” może już nie być etyką. Etyka wydobywa kategorię „trzeba”. Także wtedy, gdy nie ma chwili czasu na zastanawianie się. Dramatyczne pytanie, „ile warta jest wolność”, ma jedną odpowiedź: warta jest wszystkiego. Trudna to odpowiedź.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL