Bp Andrzej Czaja: Jesteśmy zobowiązani do realizacji powołania do świętości.
Jesteście pięknym zaczynem. Miejcie tego świadomość, cieszcie się tym i niech to was mobilizuje. Jesteście bogato obdarowani i staracie się tym żyć. I tylko tak dalej - mówił bp Andrzej Czaja do członków Ruchu Światło-Życie.
W sobotę 1 września biskup opolski przewodniczył Mszy św. podczas diecezjalnego dnia wspólnoty Domowego Kościoła i młodzieży oazowej.
- Tę najświętszą Eucharystię na początek kolejnego roku formacji, rozwoju, aktywności, apostolstwa będę sprawował za was wszystkich, także za tych, których tutaj nie ma, a tworzą to wielkie dzieło Ruchu Światło-Życie w Kościele opolskim. Będziemy prosić o rozwój tego dzieła i o to, żeby jak najwięcej dobra było w was i żeby to dobro się mnożyło - podkreślał ordynariusz.
Poprosił też o modlitwę za prezbiterium Kościoła opolskiego. - Przeżywamy dość trudne chwile. Nigdy nie jest łatwo, zawsze jest nadzieja w sercu, ale są trudniejsze chwile - mówił bp Czaja. - Módlmy się wiele o moc tożsamości kapłańskiej w sercach tych, którzy na nią się otwarli i święcenia przyjęli - poprosił.
Z biskupem opolskim Mszę św. koncelebrowali: ks. Mateusz Mytnik, ks. Łukasz Michalik, ks. Szymon Cała, ks. Tomasz Jałowy, ks. Mateusz Buczma oraz ks. Leszek Rygucki, którego brakuje na zdjęciu Anna Kwaśnicka /Foto Gość
W homilii bp Czaja mówił o powołaniu do świętości, którym obdarzeni są wszyscy chrześcijanie od dnia chrztu. Nazwał je wielki darem, ale też zadaniem. - Jesteśmy zobowiązani do realizacji powołania do świętości. Jesteśmy święci świętością Boga, ale zarazem grzeszni naszą słabością - podkreślał. I przestrzegał: - Nie możemy tej świętości zakopać w sobie, ale trzeba nam ją rozwijać.
Cytując fragmenty adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exsultate. O powołaniu do świętości w świecie współczesnym”, zobowiązał członków ruchu do pochylenia się nad treścią tego tekstu.
- Bardzo Was proszę, zachęcam, więcej… jako biskup - bo do kogo jak nie do wspólnot w diecezji mam się zwrócić - zobowiązuję was, by się nad tą adhortacją pochylić, by jej treść przerabiać. Papież w tym dokumencie podpowiada nam, jak rozwijać świętość, którą mamy od Boga, tak żeby promieniowała. A więc, żeby Kościół był nie tylko święty świętością Boga, ale by też jak najmniej w Kościele było grzechu. By w ten sposób Kościół pociągał - mówił ordynariusz.
W programie dnia wspólnoty była modlitwa śpiewem, świadectwa z rekolekcji, godzina odpowiedzialności, Eucharystia i agapa Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Przed błogosławieństwem końcowym głos zabrał ks. Mateusz Mytnik, który poprowadził dwudniowy dzień wspólnoty młodzieżowej gałęzi Ruchu Światło-Życie. - Spotkaliśmy się, aby wspólnie słuchać Bożego słowa i modlić się i w tej modlitwie i Bożym słowie spotykać zmartwychwstałego Chrystusa. Odkryliśmy taką prawdę, że nie chcemy tylko brać, ale chcemy też dać coś od siebie. Podjęliśmy bardzo konkretną inicjatywę, którą nazwaliśmy „Darem modlitwy młodzieży oazowej za księdza biskupa i diecezję” - mówił ks. Mytnik.
Już pierwszego dnia kilkanaście młodych osób z Ruchu Światło-Życie podjęło się na rok codziennej modlitwy i comiesięcznej Komunii św. w intencji biskupa i diecezji.
- Bardzo, bardzo dziękuję. To dla mnie znak, odpowiedź Pana Boga na to, co się w tej chwili dzieje w naszym prezbiterium. Jest to trudny czas dla mnie jako biskupa. A wasza modlitwa to znak od Boga, że „Ja jestem przy tobie, miej tego świadomość” - mówił bp Andrzej Czaja.
Para diecezjalna Domowego Kościoła, Anna i Janusz Zarembowie przekazali biskupowi teczkę pracy i świecę jako symbol łączności ruchu z Kościołem opolskim.
- Rozpoczynamy nowy rok pracy, którego hasło brzmi „Młodzi w Kościele”. Jest to czas czynienia świadków, byśmy zasiewali, byśmy byli zaczynem. Bóg potrzebuje każdej i każdego z nas, byśmy ewangelizowali, byśmy byli otwarci w dzieleniu się i tworzyli uczniów, a przede wszystkim byśmy zawsze wskazywali na Chrystusa i przez to realizowali powołanie do świętości i dali się prowadzić Duchowi Świętemu - mówiła Anna Zaremba.